zjentek

Co je rozumnější s ohledem na životnost a bezproblémový chod smartphonu: na noc ho vypínat, nebo ne?

Je lepší mobil na noc vypínat? Nebo nevypínat? A má některá z variant vliv na jeho životnost? Či snad dokonce na spolehlivost (bezchybný/chy­bový chod)?

(Podvědomí radí, aby smartphone běžel nonstop a já nevím proč.)

Resumé: Smartphone tedy poběží bez vypnutí, dokud bude funkční.

Něco málo k vlivu na zdraví:

V mobilu je možné povolit funkci, kdy wifi je schopna „vyhledávat“, i když je vypnutá! Tu jsem zakázal. A vlastně wifi a BT permanentně vypínám, když je nepotřebuji, není na tom žádná věda, je to easy. Takže si u postele na noc zapnu letadlo a neměl bych do hlavy dostávat UŽ ŽÁDNÉ vlny z tohoto mého přístroje. Souhlas? Nebo se ještě v něčem pletu?

Nejlepší odpověď
anonym

tedy záleží na tom jaký telefon, jak starý a jaká je to verze Android OS … novější verze systému mají opravdu velmi dobře zvládnuté úsporné režimy, takže přes noc běží v takovém režimu, že je to skoro, jako by byl vypnutý. Za celou noc ukousne třeba jen 5% baterie. Tyto vyšší verze Androida (8 a novější) tedy nemá smysl přímo vypínat.

U starších verzí to ale smysl mít může, tam nebyly úsporné režimy zdaleka tak účinné.

pak se ovšem zamysli i nad tou praktickou stránkou věci, ne jen tou EKO .-) A sice zda ti nevadí, že se ti o půlnoci nedovolá třeba rodinný příslušník, kterého právě potkala nějaká náhlá příhoda a hledá pomoc. Z toho důvodu bych já třeba telefon nevypínal.

Další odpovědi
Kryšpín

Nejlépe mít jej stále zapnutý a u sebe, v zaměstnání, u postele, na schůzi, při skoku s padákem, na záchodě a pod.

elkon

Na noc telefon vypínám, ani ho neberu do ložnice. Rodina o tom ví.

Dochy

Těžko říct, řekl bych že ty plusy a minusy budou zhruba vyvážené. Řiď se svými zvyklostmi a potřebami.
Vypínání/zapínání – je zde zvýšené riziko potíží spojených s vypínáním a zapínáním HW, zato ale alespoň dojde k restartu a vyčištění paměti (ukončení některých aplikací které po spuštění zůstali na pozadí), trochu odlehčíš baterii (nižší počet cyklů či menší úroveň vybití)

Kelt

Jak lepší, pro koho? Pro tebe nebo pro ten smartphon? Zapnutý přístroj vysílá nějaké záření, které může nějakým způsobem působit na člověka. Záleží na době, vzdálenosti a dalších faktorech. A přístroj by měl být funkční, měl by pracovat co nejdelší dobu. Takže asi je lepší mít přístroj zapnutý v pohotovostním stavu , než ho pořád vypínat a zapínat. A zase, které informace použiješ. Baterie se ničí častým vypínáním a zapínáním, je dobré nechat vybít naplno a pak to zase nabít, někdo nabíjí každý den. Náklady na telefon se mi za dobu 1 – 2 let vrátí.(To je jak se zářivkami – je lepší, když svítí pořád, než když se zapíná a vypíná světlo. Nejčastěji odchází startér. )
V podstatě jde o přístroj, který by měl sloužit tobě a ne ty jemu. Nějaké bezpečnostní zásady je třeba respektovat a pod.

cochee

Já nevypínám, protože mám pocit, že ranní start telefonu by užral z baterky víc, než jeho celonoční „bdělost,“ ale nastavuju mu režim „letadlo“ – nečinná je wifi část, bluetooth (pokud ho někdo mívá permanentně zapnutý) a i GSM část, která si neosahává prostor, která BTS má silnější signál.

Dochy

Zjentek: Žádné vlny – to je trochu přehnané tvrzení, ale snad žádné zbytečné. (Každé elektronické zařízení něco vyzařuje už tím že vůbec funguje…). Nejspíš je to rozumné maximum toho co můžeš s tím telefonem udělat.

Dochy

cochee: Nedávno jsme to tu řešili…
Při letadlu stále může být zapnutá WiFi, nejsem si jist co BT ale očekával bych že bude zapnutý také vzhledem k tomu že BT by mělo mít výrazně nižší výkon a dosah jen do nejbližšího okolí…

Dochy

Kelte, myslím že tam máš pár chybek…
„Baterie se ničí častým vypínáním a zapínáním“ – tak zrovna tohle je myslím bateriím relativně fuk.
„je dobré nechat vybít naplno a pak to zase nabít“ – to u moderních pokud vím neplatí. Nyní se spíše doporučuje častější dobíjení v mezích 30–70% než dobíjení méně časté, ale cyklus 0–100%.

Úplné vybíjení přežívá jako tradice z dob NiCd.

zjentek

Díky, georgei. Popravdě mě zajímalo, jestli právě „věčným zap a vyp“ mobilu třeba netrpí systém, nebo přímo přístroj. Zkrátka jestli se věčným restartem nekurvká, nebo jestli je častý restart pro systém třeba žádoucí. Jak jsem uvedl, jsem laik, ale říká podvědomí, aby přístroj běžel. Nevím proč a očekával zdůvodnění. (;

Mc Merkurion

… no, přesně to co píše ge0rge pod čarou, jsem myslel že je smyslem telefonu …

cochee

To je jen jeden ze smyslů telefonu, spíše etického druhu. Já třeba příbuzné, kteří by mi volali v noci, nemám. Matka spí o patro níže a bratr má svou rodinu.

Mc Merkurion

… tak, tak, výjimka potvrzuje pravidlo …