Co je retro styl?

Jaké jsou hlavní znaky pro zařizování interieru v retro stylu 50. 60. a 70. let?

Odpovědi
ivca11

Nábytek a dekorace 50. a 60. let mají charakteristické znaky, které se v poslední době do interiérů vrací. Většinou jde o moderní variace, ale někdy se v zařízení používají originální výrobky té doby, nebo jejich přesné napodobeniny. Design tehdejší doby velmi ovlivnila výstava EXPO 58 v Bruselu, proto se pro tento styl vžil název „bruselský“ nebo pouze „Brusel“. Jeho dekorativnost je založena na asymetrické kompozici a kontrastu plošné barevnosti s výraznou linií a strukturou. Typickými se staly lehká křesílka, plastové židle s kovovými nohami, výrazné grafické vzory, a z barev žlutá, hráškově zelená, fialová.
KUCHYNĚ
Kuchyně té doby byly relativně malé, a jejich vybavení se na rozdíl od současnosti nevěnovala taková pozornost. Dá se říci, že jejich styl určovaly hlavně spotřebiče a doplňky, jako například mixér nebo sifon.

BARVY
Retro styl je také ovlivněn dobou 50. let v USA. Chrom, typické pastelové barvy jako vanilková, světle fialová, světle zelená, ale také sytě tyrkysová, žlutá a červená okamžitě asociují tuto dobu.
STYL
V souvislosti se současným obvyklým propojením obývacího a kuchyňského prostoru dochází ke sjednocování zařízení obou částí. Pokud se někomu retro zalíbí, zřejmě v tomto stylu vybaví obývací pokoj nebo i celý byt či dům, možná použije jen pár stylových kousků nebo doplňků.

VÝMALBA A PODLAHY
Jednou z možností je vyvolat atmosféru 50. a 60. let doplňky. Začít můžeme u podlahy a stěn, výmalba nebo tapety s typickým vzorem navodí požadovaný dojem. Podlaha pokrytá černobílou dlažbou šachovnicového vzoru, nebo PVC či linoleem je základ. Moderní linoleum je příjemný povrch, který se dobře udržuje, do kuchyně ideální. Z široké nabídky zvolíme vzor, který barevně doplní a podtrhne odstín kuchyňského nábytku.

SPOTŘEBIČE A PORCELÁN
Další krokem jsou spotřebiče, od toasterů, konvic, kávovarů až po trouby a lednice – v této oblasti je nabídka trhu poměrně široká. Charakteristické tvarosloví se projevilo také v designu skla a porcelánu. Dobovou atmosféru je možné přiblížit doplňky ve stylu Pop artu. Jasné syté barvy můžeme použít na podlahu nebo stěny, případně postačí plakát s motivem například od Andy Warhola. A nesmíme zapomenout na stylová svítidla.

Další variantou je stylový jídelní kout. Plastové židle, křesílka s nohami v úhlu, typický stolek s deskou ve tvaru trojúhelníku nebo mnohoúhelníku se zaoblenými rohy. Mnoho stylových prvků se ukázalo velice životaschopnými a v poněkud upravené moderní podobě působí dnes jako poslední výkřik módy – podívejme se například na současné plastové židle. Také židle se sedáky z ohýbané překližky na kovových nohách prožívají svůj vítězný návrat.

Zdroj: http://www.by­dlet.cz/159063-retro-je-zpatky/

domik8

No upřímně řečeno se mi tento klasický starý typ nábytku moc nelíbí. Ale je to věc vkusu. Mně se líbí moderně zařízené bydlení, s moderními kusy nábytku. Zařizovali jsme nedávno náš nový byt a a veškerý nábytek jsme objednávali z https://www.pro­ximastore.cz/, kde mají v nabídce přesně to, co hledám a co se mi líbí.