co je regrese?

Nejlepší odpověď
annas

Regrese nebo regres (lat. regressus, od regredior, ustupuji) obecně znamená pohyb zpět, ústup, návrat. Opačným termínem je progres, pokrok.

Používá se často i v psychologii jako jeden ze způsobů obrany.
Doplňuji:
Nevšimla jsem si kategorie zdraví. Proto doplňuji.
Regrese nemoci znamená stav, kdy nemoc „ustoupila“ a vykazuje jen lehčí příznaky, může se však zase vrátit jako recidiva.

Další odpovědi
panenka

Slovo regrese můžeme nahradit slovem navracení. A to navracení všech informací na vědomou úroveň. Protože organismus, respk. mozek pracuje na dvou úrovní. Na vědomé a nevědomé. Nevědomí je naše podvědomí.
Organismus – mozek na stresovou situaci reaguje na principu přežití. Disponuje vnitřní silou, která odporuje zdroji bolesti. Organismus odpuzuje bolest. Je to vlastně pojistný systém, který brání přetížení. Činnost myli je v okamžiku intenzivní bolesti ať psychické, či fyzické přerušena. Ve skutečnosti se mysl chová kdykoli při šoku jako orgán, kterému byla přerušena dodávka životně důležité energie.
V praxi to znamená, že si plně neuvědomujeme všechny informace, ale jen některé z nich. Tím je náš „mozkový informační servis“ ochuzen o obsah „komentáře“, který máme ale zapsány pouze v podvědomí. Regresní terapií z podvědomí „vytáhneme“ právě tyto chybějící informace na vědomou úroveň a tím doplníme chybějící články řetězu. Postupně uvědomování si celé traumatické události se všemi podrobnostmi a vědomé prožití všech okolností a emocí je právě na regresní terapii právě to nejdůležitější. Znamená to, že jsou odstraněny všechny blokace a vnímaná bolest a emoce, které jsou součástí událostí, jsou něčím, co patří minulosti. Vymizení nepříjemných pocitů je obvykle doprovázeno prudkým přívalem radosti, pochopení situace a možností nahlédnout na onu událost ze všech úhlů a pocitu úlevy a tím odstranění příčiny problémů.
Při regresní terapii zjistíte, že jste schopni si vybavit nejen události „od narození až do přítomnost“, ale i své vlastní narození a dokonce můžete jít dál do minulosti. Přitom se zatím nepodařilo najít nějakou nejzazší mez v minulosti, za kterou by nebylo možné jít. Dostáváme se běžně k tomu o čem se hovoří jako o minulých životech. Zde si můžeme vybavit událost nebo události z minulého života. Důležité je, uvědomit si, že tato událost může být příčina našich současných potíží.

Příklady problémů, které lze řešit pomocí regrese

Různé strachy, úzkosti, nespavost, závislost, fobie, trémy, problémy ve vztazích, nízké sebevědomí, noční můry, deprese, bolestné reakce na ztrátu blízké osoby, různé druhy zdravotních potíží, nadváha, posedlosti, prokletí a vliv černé magie…

Zdroj: http://www.klic­kezdravi.unas­.cz/regrese.html