ivosek2

Co je problém roku 2000? Jak se vyřešil?

Nejlepší odpověď
marci1

"Problém roku 2000 (nebo též Year 2000 problem, zkráceně Y2K) byl výsledkem programování základních funkcí software i hardware, kdy programátoři ve snaze šetřit počítačovou paměť zapisovali rok pouze pomocí dvou číslic. V důsledku toho mnohé programy přelom století interpretovaly chybně. Některé prostě přecházely z čísla „99“ na číslo „00“, čímž pro ně bylo nemožné rozlišit mezi rokem 1900 a 2000, jiné rok nadcházející po roce 1999 interpretovaly jako 19100 (devatenáct set sto jako číslo po devatenáct set devadesát devět, tedy nesmysl). "
Podrobněji ve zdroji :

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pro­bl%C3%A9m_roku_2000

Další odpovědi
gecco

…„se Nevyřešil“…
😉

Byl vyřešen programátory systémů…

quentos

Poplašná zpráva, která hlásala, že počítačové systémy „nezvládnou“ přechod data z 1999 a 2000, zhroutí se a nastane všeobecný chaos :{D>
Nevyřešil se nijak, protože ho nebylo potřeba řešit – nenastal. Více viz zdroj (angl.)

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Y­ear_2000_problem

Dochy

Problém se zkráceným udáváním roku (1985 – „85“)
Některé systémy/programy bylo nutno opravit/přepro­gramovat. Zejména databáze, finanční aplikace apod.
Někteří cvoci hrozili tím, že přestanou jezdit výtahy. Přestože alespoň trochu slušný automat řídící podobnou techniku vůbec datum neřeší.

Nejbližší podobný průser nám hrozí tuším na rok 2038, kdy přeteče linuxový (unixový) datum, pokud proměnná nebude převedena na jiný typ. (linuxový čas se počítá v sekundách od 1.1.1970 a standardně je uchováván jako signed int, obvykle se šířkou 32b – v principu to není problém linuxu jako takového, ale standardních knihovních funkcí jazyka C)
Doplňuji:
Ještě doplním: Některé systémy pracující s datem nebylo nutno opravovat, jelikož jejich programátoři měli rozum a rovnou to naprogramovali robustní s ohledem na tento problém. Všechny kritické systémy bylo nutno překontrolovat a nestačilo překontrolovat pouze aplikaci. Bylo nutno ověřit celý systém (na úrovni PC by to znamenalo ověřit řetěz BIOS – OS – aplikace)

Dochy

Souhlas s gecco. Spousta systému měla založeno na problém. Ovšem problém byl obecně silně zveličován, v TV strašili problémy, jako že se o půlnoci zastaví výtahy a eskalátory, což byla opravdu ptákovina…
(už si nepamatuju co Rakušáci a Temelín, ale určitě si taky přihřívali polívčičku 😉, naštěstí byl spuštěn později)

gecco

Quentos → mnohé systémy by tento přechod, bez úprav, opravdu nezvládly…
Vím to – na jednom jsem ´makal´ taky…
😉