Kelt

Co je pro člověka více charakteristické mluvený nebo psaný projev?

Co je pro člověka více charakteristické, mluvený nebo psaný projev? Nemyslím tím to, že psaný projev si můžete připravit, a při mluvení hovoříte bez přípravy. Ale spíš bych chtěl upozornit na to, že člověk používá určité výrazy, které často opakuje, určitá spojení a podobně. No a teď si představte svého partnera, přítele, člena rodiny, prostě někoho, koho velmi dobře znáte a znáte i jeho projev psaný a mluvený. A budete mít za úkol poznat třeba z toho psaného projevu – několik řádků psaných na PC, mobilu – zda to psal daný člověk nebo ne. Stejně tak i mluvené slovo. Dnes není problém upravit na počítači mluvený projev. Myslím tak, že by se určitá slova vynechala, někde zase přidala, takže vy byste slyšeli jen tu nahrávku. Takže otázka. Dokázali byste poznat, zda to co slyšíte nebo čtete je originální projev daného člověka, nebo ne? Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Řeč je starší než psaní. Nejde jen o řeč mluvenou,. tedy verbální, ale i o mimika, gesta, řeč rukou. atd.

Dorozumíváme se i pomocí symbolů – na oblečení,. u spotřebičů, dopravní značky, zvuky sirény, znaková řeč atd.

Pokud člověk mluví k jiným osobám, ne vždy to umí a zvládá.

Mnozí nemají schopnost dobře mluvit, argumentovat atd. Často to ani neumí, jsou nejistí. Jiní zase neumí psát, tedy hodit své myšlenky na papír.

Pokud jde o působení na ostatní, větší účinek má slovo mluvené. Bezprostřední řeč, její pronášení s nadšením,. přesvědčením, argumentací atd.

Záleží na tom, zda řečník umí posluchače přesvědčit, zda působí opravdově, i když nemá třeba pravdu. Vkládá do svého projevu emoce,. dovede manipulovat, přesvědčit o nemožném a získat je pro určitou věc.

„Přece stokrát opakovaná lež se stává pravdou.“

Tento výrok se neoprávněně připisuje bývalému říšskému ministrovi propagandy Goebbelsovi, protože využíval mluvené slovo.

Při mluvené řeči tedy záleží nejen na obsahu, ale i na formě.. Nepoužívá tzv. vatu, která někdy slouží k nacházení slov, ale snižuje jazykový projev. Důležitá je tedy i srozumitelnost, artikulace, správný slovní i větný přízvuk, atd.

Máte-li zájem, pročtěte si názor jazykovědce Karla Olivy, bývalého ředitele ÚJCAV, který se vyjádřil k projevu některých politiků,.

Tento expert na češtinu hodnotil úroveň tehdejších kandidátů na prezidenta.

" Miloš Zeman je jistě skvělý rétor. Občas ovšem nejde daleko pro vulgaritu, mám ale velmi silný dojem, že to není jeho přirozené jazykové chování. Že je to spíše kalkul, aby se zalíbil té vrstvě svých voličů, kteří mají nejblíže k hospodě čtvrté cenové skupiny.

Tím se třeba liší od Andreje Babiše, který se zejména v emočně vypjaté situaci bez užití vulgarit zřejmě neumí obejít. Obecně vzato – ten, kdo neumí rozlišovat mezi kultivovaným vyjadřováním a vulgaritami, velmi omezuje rejstřík svých výrazových možností. To je jako kdybyste chodila jen ve večerních šatech, nebo zase jen v tričku, ale neuměla to prostřídat dle situace.

Naopak vyjadřování Michala Horáčka a Jiřího Drahoše je z hlediska jazykové formy bezvadné, pochválil bych je za výbornou češtinu.

Zato Topolánkovy obraty typu „chlapů s gulama“ i jeho neverbální vyjadřování – známe gesto „Kalousku, jsi jednička“ – svědčí o zcela jiné úrovni jazykové a vůbec komunikační kultivovanosti­." atd.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/karel-oliva-milos-zeman-andrej-babis-vulgarismy-cestina-lingvistika-ustav-pro-jazyk-cesky.A171129_092­756_domaci_ane

Další odpovědi
led

Človeka charakterizuje práve jeho schopnosť využívať ústnu a písomnu formu prejavu svojich, ale aj cudzích myšlienok, od iných cicavcov.
Niekto má dar ústne, alebo písomne prejaviť svoje myšlienky a niekto zas myšlienky iného. Niekto sa dokáže ľahšie vyjadriť ústne, niekto písomne, preto je dôležité v jeho prejave hľadať myšlienku a nielen spôsob jej vyjadrenia.

Kepler píše „Originalita mluveného slova je naprosto charakteristické tím, že je slyšíš na vlastní uši. Ostatní jsou tendenční lži, nebo manipulace.“ Ale aj keď rečníka počujem na vlastné uši nemusí hovoriť pravdu, ale môže presvedčivo vydávať „tendenční lži“ za pravdu a manipulovať s poslucháčmi (alebo ako papagáj opakovať to čo počuje).
Kto mi neverí nech si vypočuje a pozrie na vlastné uši a oči verejný prejav nemenovaného politika s hrdzavou šticou spoza Veľkej mláky a porovná jeho „umelecký výstup“ so skutočnosťou. Prípadne, ak nechcete ísť tak ďaleko, pozrite a vypočujte si prejav českého „politika so smutným pohľadom“ alebo bývalého umelca-politika v kraťasoch, ktorých priamym prejavom ani neveríte (ako ste tu mnohí písali… nemyslím konkrétneho užívateľa, ale užívateľské reakcie na politikov v mnohých príspevkoch). A následne si pozrite a vypočujte reakcie ďalších verejne činných na tento jeho prejav.

Kepler

Kdo má dar řečnění, tak se mnozí projeví. Dovední rétorici jsou známí od dob antiky až po Hitlera a Stalina. Originalita mluveného slova je naprosto charakteristické tím, že je slyšíš na vlastní uši. Ostatní jsou tendenční lži, nebo manipulace.

aliendrone

Určitě ne. Už jsem slyšel tak dobré synteticky vyrobené „nahrávky“, že se domnívám, že je něco takového vyloučeno rozpoznat pouhým uchem. Venkoncem i samotní lidé dokáží imitovat jiného člověka celkem dobře a pokud jim k tomu pomůže technika…

Kepler

led: na druhé straně je písemný projev mnohem promyšlenější. To byste měla slyšet jak se verbálně projevím, když si málem ukopnu malíček u nohy! Fekete lófas! Za to je to upřímné a naprosto od srdce.

led

Aha, maďarčina… zjavne sa vo vás pri tom zobudí krv predkov. Človek nikdy nevie, okrem Darwinovej opice a Biblického Adama, kto sa ešte „prikmotril do rodiny“ v časoch celoeuropskych vojen stredoveku a renesancie! Vtedy sa rabovalo a znásilňovalo čo sa len dalo a nedalo.
PS.
Pri tom zakopnutí… Alien je vtedy dostatočne ďaleko?