Jrkuft

Kdo je přidavač na stavbě?

člověk, co jen podává věci?

Nejlepší odpověď
marci1

Přidavač je pomocný stavební dělník, který pomáhá zedníkům a kvalifikovaným pracovníkům na stavbě. Míchá třeba maltu, dopravuje materiál a dělá další pomocné, neodborné práce. 🙂

Další odpovědi
dudu

Za mého mládí se jim říkalo nádeník – což je označení pro člověka, který se živí jako pomocník, dělník, či pomocný dělník. Nebo se takto může označit osoba bez trvalého zaměstnání, který se nechával každý den najímat na krátkodobé práce. Zpravidla nebývá vyučen žádnému řemeslu. Nádeníci často pracovali ve stavebnictví jako pomocní dělníci. Obvykle patřili do nejnižších společenských vrstev.
Zdroj: Wikipedie

JájsemRaibek

Ano i ne. Ale třeba skládá materiál, míchá maltu, pokud takové činnosti není, může třeba bílit již hotové místnosti. Pokud se na to cítí, může i betonovat, nahazovat apod.

orestez

Je to starší řemeslo z dob kdy se stavby stavěly z cihel. Odhaduji že asi do 70. let min. stol. Přidavači se starali o hašení vápna v karbovňách, přísun cihel a malt až k rukám zedníků. To byla jejic práce až do začátku 90 let, kdy se zedníci a přidavači, jinak též helfři sjednotili do všeobecné stavební výroby. Každý tam už musí takříkajíc umět všechno. Zedníci i další řemesla si pomocné práce dělají sami. A po přidavačích se požadují odborné práce, jako třeba bednění, lití betonu, s tím souvisí schopnosti číst v plánech.
Dnes malí živnostníci využijí brigádníky přes stavební sezónu, ale brigádníci se už neoslovují přidavač, ale pomocník, nebo častěji jménem.