Kepler

Co je příčinou neobyčejné citlivosti FM rádiíí?

Jsem elektronický neználek, tak mi odpusťte blbou otázku. Kdejaký mobilní tydlifon nebo mp3 přehrávač obsahuje jako bonus FM rádio, na kterém se dá chytit třeba 25 stanic. A to ne v Praze, ale i v odlehlém Valašském království. Jako anténa stačí drátek ke sluchátkám v uších. Jsem z toho na větvi, ještě před 20ti lety jsem musel mít obrovský hi-fi přijímač a obrovskou anténu na střeše. A jak je možné, že špuntová sluchátka mají mnohem lepší zvuk, než moje třípásmové bedny? Jsem z toho celkem vedle sebe, jen mi nepište nic obecného ve stylu: to je pokrok…

Nejlepší odpověď
cochee

Souhlas s Edisonem; s tebou akorát musím nesouhlasit s tím posledním: ŽÁDNÁ špuntová sluchátka z fyzikálního principu (!) nemůžou mít v žádném případě ani tak kvalitní zvuk jako běžná mušlová sluchátka, nemluvě vůbec o vícepásmových reprosoustavách.

Další odpovědi
Arne1

Ty antény jsme kdysi měli hlavně pro chytání zahraničních stanic – u nás tedy Rakouska. Bohužel, pásmo je nyní tak zaplněné lokálními vysílači, že už máme smůlu, takže nám MUSÍ stačit chytat na kus drátu nejbližší stanice.

A ten zvuk sluchátek – nezapomeň taky, že náš věk se bohužel zvyšuje. A se stoupajícím věkem uši ztrácejí schopnost vnímat vysoké tóny. O 20kHz se nám může zdát už více let, obávám se že 16kHz už taky asi neslyšíme

Edison

Ale ono to tak prostě je… Je to pokrok. Dnes se dá postavit superkvalitní přijímač na jedinym integráči s několika pasivními prvky kolem… To kdysi nebylo. Rovněž architektura polovodičových součástek, jak se zmenšuje získává na přesnosti, tím i na citlivosti a zesílení. A nakonec hustota vysílačů hraje podstatnou roli.

Radius

Já jsem se zabýval dálkovým příjmem FM rádií, dnes je nejlepším pŕijímačem na FM (dávám odkaz).
Ono došlo k zeslabení zdvihu všech FM rádií u nás (přešlo se na 0 dBr).

Zdroj: https://www.dx­.cz/index.php?ob­sah=bazar&inze­rat_id=133#top

Dochy

Ale ono jde o pokrok 😉 – alespoň z části, z té druhé jde o změnu technologie – takže také pokrok 😉

U velké 3 pásmové bedny jde o konkrétní stavbu, kde se řeší odrazy v rámci bedny a vazba na okolní prostředí. U špuntů měnič tlačí zvuk vlnovodem přímo do ucha, odrazy minimální – navíc vzhledem ke vzdálenosti se tam snad ani o nějakých parazitních jevech nedá moc mluvit. Zde nesouhlasím s cochee – osobně si myslím, že právě špunty co se týče věrnosti zvuku mohou být z principu lepší než mušle. Rozdíl ve vnímání ale může být… Jednak je problém mít dlouhodobě něco zaraženého v uchu, jednak je rozdíl, zda se zvuk šíří jen zvukovodem (špunty), zvukovodem a okolními tkáněmi (mušle), či zda prochází celou hlavou (reproduktory).

Dále FM rádio (a hlavně výstupní obvody) nebude rušeno 50/100Hz z napájení 😉 ani dalšími harmonickými. Integrací rádia v jednom malém IO je potlačeno i rušení v rámci VF části (jednotlivé součástky jsou rozměrově silně pod délkou vlny, délka vlny je pro FM kolem 3m) a IO lze výrobně doladit a produkovat s vysokou mírou přesnosti.

A dále: při současné úrovni techniky není problém audio vylepšit i s pomocí nějakého audio procesoru (netuším v jaké míře se u FM rádii provádí)

aliendrone

A co tedy chceš slyšet, když ne pokrok? Hele, benzínový motor Maybach HL120TRM >12 válců, objem 12 litrů, výkon 300k (1940, tank PzKpfw IV)

motor VR-38> 6 válců, objem 3,8 litru, výkon 570k (2018, Nissan-GTR)

Kdysi měla rádia několik elektronek, pak tranzistorů, pak hodně tranzistorů a dnes na čipu jsou TISÍCE tranzistorů, resp. všelijakých vysokofrekvenčních, mezifrekvenčních i nízkofrekvenčních zesilovačů, propustí, filtrů, Dolby a víbůh čeho, takže je to podobné, jako když jsi vybaven na práci hasákem a kladivem vs plně vybavená elektromechanická dílna. Žádný zázrak.

A sluchátka ti znějí lépe především kvůli technologiím, jako je třeba „Megabass“ apod. digitální optimalizace provedené na čipu. (víš, ony to vlastně NEJSOU suchátka, ale pidirepráky). Zkus je připojit k nějakému staršímu přístroji ze 70. let a pak srovnávej s repráky připojenými k témuž. ;) :D :D

Jak píše Arne1 – je to o tom, jak je vypracován výstupní signál – jeho optimalizace pro lidský sluch. (to kdysi nebylo možné, leda v rádiu velikosti baráku a příkonu vesnice) Pokud použiješ ekvivalentně kvalitní zesík k tvým reprákům, budeš se při stejném zdroji DIVIT, co všechno umí (no, leda by to byly čajna-igeliťáky od čongů, tam asi nepomůže nic)! ;) :D :D

A navíc – u sluchátek je také mnohem jednodušší udržet kvalitu, díky nízkému výkonu. Výkonné koncové zesilovače (pro reproduktory) jsou buď nekvalitní laciné, nebo kvalitní drahé. Moc lidí není ochotno investovat 100 i více tisíc za kvalitní výkonný zesík, tenhle problém u sluchátek pochopitelně NENÍ! :)

Kepler

Radius: docela věřím, ale satelity jistě nevysílají v pásmu FM. Nebo ano?

Radius

To rádio nepřijímá žádné satelity, je to tuner, který má vysokou citlivost i odolnost a dá se tam měnit šířka pásma MF filtrů (DSP) a tak se dá zachytit se střešní anténou hodně vysílačů na VKV, navíc to dekóduje kompletně RDS, takže zjistíš PI kód a další. To už je pro lidi co se zabývají dálkovým příjmem…

Kepler

arne: jistě, ale i tehdy byl éter docela zaplněn, odstup mezi kanály stejný jako dnes, tuším 300 kHz, šířka pásma FM taky stejná. Dálkově jsem z Valašska chytal rakouské stanice…Ale je jisté, že slabé lokální vysílače můžou vytěsnit i 1000× silnější vzdálené.
Jo, jestli chytám ultrazvuk netopýrů (nebo spíš jejich nižší harmonické tóny), to netvrdím. Posledního netopýra jsem slyšel asi tak před deseti lety, pak všichni vzali roha. Mně se ale spíše jednalo o generování těch basových tónů, z toho jsem fakt na větvi. Stejně to slyší i moje vnoučata. A taky čumí…

Kepler

cochee: ano, to jsem si myslel taky. Jenže to bys musel slyšet ten můj přehrávač a špunty. Jasně, hluboké basy vyžadují alespoň klasické 20" basáky v bedně, to je fyzikálně opodstatněné. Ale jak mi vysvětlíš, že špunty hrají líp, než 100× větší klasické repro? Musím ale dodat, že nejde o ty tvrdé plastové pecky, co nedrží v uších, ale měkké ze (silikonové?) pryže, co se dají zatlačit blízko bubínkům v uších. Snad i to těleso špuntů vibruje. No a pak ty miniaturní repro za hříšné peníze, velikosti baculatého rohlíku. Prý tam membrány buší proti sobě, hi-tech technology. Hospodský to měl napojené na mobil a já marně hledal skříňové bedny…

Edison

Tohle mi taky nejde do škeble. Ale je dobrý si všimnout, že ty mal přenosný repro jsou dost těžký. Ony bejvaj vytížený závažím, silnější plasty a vypracovaný zvukovody… To je jako jak může dobře hrát takovej ten repro slim pod televizory.. jak se tomu říká… že prej to umí i prostorovej zvuk… Nechápu to. A to se mi moc často nestává.

Kepler

Já jsem měl na mysli spíše tyhle titěrnosti od Bose: https://repro­soustavy-reproduktory.he­ureka.cz/bose-freespace-ds-16s-va/specifikace/#sec­tion Ale viděl jsem menší. Na ozvučení vinárny super, samozřejmě na Strahov ne. Když jsem to poprvé slyšel, tak jsem si musel kecnout na prdel a dát si ještě jednu sedmičku šedé rulandy. Hraje to jako pánbůh. I když ten vlastně o tom taky ví prd.

Edison

Oprava… v poslední době nechápu nějak moc věcí. Včetně základní fyziky a elektriky. 😁 A to v tom dělám celej život… A okolí si toho nějak ještě nevšimlo, nebo co… Pořád mi v práci tvrděj, jak jsem dobrej diagnostik. Blbost…

Edison

Poidstatně se také zvýšila odolnost vstupních obvodů proti nejrůznějším neduhům, jako je třeba zahlcení signálem, takže lze zesílení užitečných signálů už na vstupu mnohem více zesílit.

Kepler

Už mi došly body…

Edison

To je fuk… Já to JAKO nesbírám. 😁 Ale když vím, nebo si alespoň myslím, že vím (občas se mýlím, to je holt fak), tak zksím i odpovědět, jak jsem introvert (a nebýval jsem).