Čo je presně slovo HMKÁ?

Setal jsem se s tí už v několika případech,ale nevím přesně který je ten správný,tomu třetímu rozumím,že si notuje…
Hmká má snad více uplatnění v jazyce slovenském?
1.Dobrý deň,
môj problém sa týka môjho priateľa. Žijeme spolu a on neustále „hmká“, akoby ho niečo škrabalo v krku a snažil sa to prehltnúť. Najčastejšie to robí po jedle, aj niekoľkokrát za minútu, ale aj hocikedy v priebehu celého dňa.
2. Většina králíků při vzrušení tak jako Hmká – takový divný zvuk to je, někteří zas „brblají“ a někteří jsou tišší. Stejně tak jako když je králík vzteklý, tak frká a útočí.
3.http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/horkyze-slize/silny-refren-2017

Doplňuji:
Pro Annas:není to slovo hnikat jak píšeš,ale hmká

Nejlepší odpověď
annas

U nás na Hané se slovo hnikat používalo, znám je. Jeho význam, zlobit, škádlit se, kočkovat se. Další význam – vrtět se. .

Často mě matka kárala – nevrť se = nehnikej se. Nebo – Děcka, nehnikejte se spolu – bratr a já.

Takže jde o výraz nářeční, možná se používá i někde jinde, takže v širším slvoa smyslu moravismusm.
Doplňuji:
Četla jsem špatně. Omlouvám se.

Takže jde o výraz slovenský, expresívní. Užíval se i v češtině.

  1. hmkať = vyslovovat hm při vyslovení různých pocitů – údiv, váhání
  2. hmkať =´notovat, zpívat beze slov, brumendo

Podl PSJC

Další odpovědi
johana 56

Vyjádření různých pocitů,časté používání hm nísto slov.
Bručivé hm s mírným pokyvem hlavy může znaenat třeba souhlasné přitakání,pře­mýšlení,zvažo­vání možností.
Doplňuji:
Uniklo mi doplnění annas,neopiso­vala jsem.

gecco

  1. ´odkašlávat´ – ve smyslu ´dělat ehmemhehm´
  2. brblat, bručet, brumlat
  3. vydávat citoslovce ´podivu´- české ´éééé´?´

😉

briketka10

http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=hmka%C5%A5

anonym

Hmká – prozpěvuje si!

marci1

Sloveso hmkať je časovanou zvukovou interjekcí (dok. pohmkať, zahmkať) »dělati hm«. Tedy hmká = dělá hm. 🙂

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1086

zjentek

Hmm ..nevím

arygnoc

vypočujte si nejaký havlov prejav a budete vedieť.

;-Q

cochee

My máme silný refrén jak hovado,
každý ho hmká celý deň od rána
a potom všetci zblbnutý rad radom,
dokola naj naj, na na na, na na na.

Horkýže slíže, Silný refrén, Ukáž tú tvoju ZOO, 2007