jana91

Co je přesně myšleno otázkou „A stran mne“?

Tazatel tím myslím myslal něco jako „a co se týká mě?“, ale nejsem si jistý. Děkuji za odpovědi a názory.

Nejlepší odpověď
annas

Nemusí jít o otázku, ale i o sdělení.

"Stran je zastaralá předložka s 2. pádem vyjadřuje okolnost, že se nějaká činnost, nějaké jednání někoho n. něčeho týká; kvůli.

„Zde nějaký pán — stran toho inserátu. Čech.“

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=stran&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Pokud se to týká mé osoby – tedy mě (mne) souvisí to se mnou, může to být kvůli mně.

Ale nemusí se to týkat jen osoby, jak vidíte z příkladu. Źádali o radu stran lesa, polí atd.