Co je potřeba k zaměstnání lidí do pracovního poměru

Co všechno je k tomu potřeba, kde se přihlásit atd…

Odpovědi
standa

Předpokládám, že otázku klade podnikatel, který má veškerá potřebná oprávnění *) ke svému podnikání. Pak už stačí učinit 3 úkony:

  1. podepsat s budoucím zaměstnancem pracovní smlouvu
  2. přihlásit tuto osobu na okresní správě sociálního zabezpečení (do 8 dní po jeho nástupu do práce – den nástupu musí být uveden v pracovní smlouvě )
  3. přihlásit tuto osobu na ´jeho´ zdravotní pojišťovně

Pokud se bude jednat o přihlašování prvního zaměstnance na OSSZ případně jdete poprvé na konkrétní zdrav.pojišťovnu, pak musíte na tomto ´úřadě´ přihlásit i svoji firmu do registru zaměstnavatelů.

Z potřebných ´papírů´ si pak na tyto úřady vezměte následující:

  • přihlášku na OSSZ nebo zdrav.pojišťovnu (obdržíte na těchto úřadech)
  • kopii pracovní smlouvy, případně kopii mzdového/plato­vého výměru
  • pokud jdete na tento úřad poprvé vezměte si s sebou originál výpisu z obchodního resjtříku (nejlépe ne starší než 90 dní)

*) raději připomínám, že podnikatel se při vzniku své firmy musí registrovat na fiančním úřadě, kde se přihlašuje k placení všech možných i nemožných daní… detaily vám rádi sdělí na FÚ 🙂