Co je podle hinduismu vrcholem poznání?

Nejlepší odpověď
annas

Hinduismus navazuje na učení upanišad, víru v převtělování každého jedince (átmana), a to dle karmanu (činů, kterých se dopustil) – společné hinduismu, buddhismu i džinismu. Cílem člověka je dosáhnout vymanění se z koloběhu životů a dosažení spásy. K tomu vedou tři cesty:

  1. védská doba: karmamárga – „cesta činu“ – nejdůležitějším činem je konání oběti;
  2. upanišady: džňánamárga – cesta poznání tajemství života a převtělování;
  3. bhaktimárga – cesta oddanosti, tj. osobní vztah člověka k bohu, nepotírala obě předchozí metody, neomezovala rozumové poznání, askezi, meditaci, ale kladla důraz na citovou oddanost vůči bohu.

Dalši podrobnosti v odkazu

Zdroj: http://indie.a­sijske.info/?pa­ge_id=10