postcd

Co je nezbytné platit, aby byl nárok na invalidní důchod v předdůchodo­vém věku?

co když si sociální pojištění neplatím já, ani mi ho neplatí zaměstnavatel, ani stát? Je soc. pojištění nezbytné pro přiznání invalid. důchodu? Dejme tomu, že platím pouze penzijní připojištění, ale naspořené peníze jsou velmi nízké.

Odpovědi
ivzez

Pro nárok na invalidní důchod (stejně jako na důchod starobní nebo pozůstalostní)
je nutná účast na důchodovém pojištění, jež je jednou ze tří částí sociálního pojištění.

Stát za nikoho nehradí sociální pojoštění.

K důchodovému pojištění se můžete přihlásit a sám si je hradit.

________

Poznámka:

Drap má pravdu, že je povinné hradit zdravotní pojištění.

Zapomněl ale zmínit, že zdravotní pojištění slouží pouze k úhradě léčení.
Nehradí se z něj nemocenské a nevyplácejí se z něj invalidní důchody…

Drap

Neni nutné platit nic ze sociálního. Nutné je platit zdravotní pojištění. Na invalidní důchod je nárok až tehdy, pokud komise rozhodne, že zdravotní postižení je tak velké, že invalidní důchod přísluší.
Nedělej si ale přehnané naděje. Pokud třeba příjdeš o ruku, tak to neni dostatečné zdravotní postižení pro to, aby byl přiznán celý invalidní důchod.

postcd

děkuji, a co minimální doba důch. pojištění, jsou tam nějaké další podmínky pro výplatu inv. důchodu?