Avatar uživatele
Registrovaný

co je netěsnost chlopní?

netěsnost chlopní na srci

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Netěsnost chlopní způsobí, že při vypuzování krve se část krve začne netěsnou chlopní vracet zpět a dochází k objemovému přetěžování srdce.

Zdroj: http://www.stefajir.cz/?q=srde cni-selhavani


Avatar uživatele
Registrovaný

Krev v našem těle proudí v systému dutých trubiček, které se nazývají cévy. Pohyb tekutiny v tomto uzavřeném systému je dán srdcem, které se stahuje a vypuzuje krev do oběhu. Náš krevní oběh rozdělujeme na tzv. velký a malý.

Velký oběh:

Krev teče tímto směrem: levá polovina srdce (levá síň -> levá komora) -> aorta -> menší tepny -> drobné vlásečnice v tkáních, kde probíhá výdej kyslíku a živin tkáním a příjem oxidu uhličitého a zplodin metabolismu do krve -> malé žilky -> větší žíly -> horní a dolní dutá žíla -> pravá síň (zde krev vstupuje do malého oběhu)

Malý oběh:

Krev teče tímto směrem: pravá polovina srdce (pravá síň -> pravá komora)-> postupně se větvící a zužující plicní tepny vedoucí odkysličenou krev do plic -> plicní vlásečnice, kde dochází k výdeji oxidu uhličitého do plic (ten je pak vydechnut) a kyslíku do krve -> plicní žíly vedoucí již okysličenou krev do levé síně (zde krev vstupuje do velkého oběhu)

Jak vidíme, tak oba oběhy jsou vzájemně kontinuálně propojeny a množství krve vypuzené levou komorou do velkého oběhu tak musí být stejné jako množství krve vypuzeného pravou komorou do oběhu malého. Vzhledem k tomu, že velký oběh je tvořený cévami celého těla a malý oběh „jen“ cévami jednoho orgánu (plíce), musí levá komora pracovat proti mnohem většímu odporu. Má proto mohutnější svalovinu a je schopna vytvářet při svém stlačení větší tlaky.

1. Poškození chlopní srdeční pumpy: Jen správně fungující chlopně zaručí dobrou funkci srdce. Činnost všech 4 srdečních chlopní je precizně synchronizována s činností srdce. Chlopně se ve správnou chvíli otevírají a zavírají. Otevřené chlopně umožní tok krve správným směrem (tj. do plic u malého oběhu a do těla u velkého oběhu), zavřené chlopně brání zpětnému toku krve.

Pokud jsou chlopně zúžené kladou velký odpor toku krve a srdce se musí snažit vytvořit velké tlaky, aby odpor zúženého místa překonalo. Dochází k tlakovému přetěžování srdce. To ho po čase vyčerpá, poškodí jeho strukturu a srdce začne selhávat.

- Vrozené vady

- Degenerace a zvápenatění chlopní stářím

- Vegetace u infekční endokarditidy

Netěsnost chlopní způsobí, že při vypuzování krve se část krve začne netěsnou chlopní vracet zpět a dochází k objemovému přetěžování srdce.

- Vrozené vady

- Destrukce chlopní u revmatické horečky

- Destrukce chlopní jako komplikace infekční endokarditidy

Zdroj: http://www.stefajir.cz/?q=srde cni-selhavani


Avatar uživatele
Pokročilý

Netěsnost chlopně mezi levou předsíní a levou komorou. Výsledkem je,že okysličená krev, která má být levou komorou odvedena do aorty, se vrací do levé předsíně. Vzniká slyšitelný šelest nazývaný mitrální regurgitace.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2597
Zlatý annas 1769
Zlatý marci1 1736
Zlatý mosoj 1704
Zlatý Kepler 1469
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 839
Zlatý briketka10 820
Zlatý zjentek 787

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.