Lukas27

Co je nejlepši formát na videa, který při nejlepší kvalitě zabírá nejmíň místa?

Odpovědi
led

Každý formát videa sa prejavuje inak.
Pre bežného pc užívateľa na monitore počítača stači formát mp4, ktorý pri veľkosti monitora je najoptimálnejší. Pri takomto malom obraze (do 24") 3D priestorový zvuk je zbytočný. Ale ak použijete veľký obraz napríklad od uhlopriečky 1m+, potrebujete zákonite formát s citlivejším rozlíšením a priestorovým zvukom. Ak použijete aj 3D obraz, priestorový kvadrozvuk + prízemný basový zvuk je dôležitý (za predpokladu, že nepozeráte nedeľnú politickú chviľku za okrúhlym stolom)

dr.luha

MP4. Dá se u něj nastavit různá úroveň komprese bez větších ztrát na kvalitě.

anonym

dr.luha: ne není to MP4 ani zdaleka ne 🙂 Dnes je tím nejefektivnějším formátem AV1 (možná to slyšíte poprvé v životě, přesto je to tak), stojí za ním největší firmy v oboru jako microsoft, apple, google, amazon, facebook, intel, mozilla, netflix, nvidia a narozdíl od jiných formátu (typicky h.265 HEVC) je nejenom výrazně lepší, ale on je i dostupný k použití zcela zdarma a bez poplatků za každý přehrávač za každé zařízení. Bohužel tedy v našem digitálním pozemním TV vysílání používáme právě ten horší a předražený HEVC – špatná volba.

MPEG konzorcium se proti AV1 snaží bojovat protože by rádo uhájilo své „právo“ na nekonečný přísun poplatků z licencí na jejich předražené kodeky, ale podle mne nemají šanci.

Dochy

Tipnul bych, že v současnosti by k nejlepším měl patřit kodek h265. Ale bacha, záleží na konkrétním nastavení.

Na konkrétním formátu (avi, mkv, flv i ten mp4) až zas tak moc nezáleží, většina současných video formátů jsou jen kontejnery pro téměř libovolně kódovaná data. OK, ten mp4 by měl být pro mpeg4 ale stále je tam docela dost voleb včetně různých kodeků.

anonym

více o formátu AV1 se dozvíte zde

(přechod na AV1 v roce 2020) https://www.ro­ot.cz/clanky/vse­obecne-podporovany-format-av1-cekejme-v-roce-2020/

(na formát AV1 přešel kompletně NETFLIX) https://www.zi­ve.cz/clanky/net­flix-prechazi-na-usporny-format-av1-hevc/h265-to-ma-vyhledove-asi-spocitane/sc-3-a-202346/default.aspx

(AV1 zavádí YOUTUBE) https://diit.cz/cla­nek/youtube-zahajil-beta-testing-kodeku-av1

(techničtěji a v angličtině) https://resear­ch.mozilla.or­g/av1-media-codecs/

anonym

jinak nenechte se zmýlit tím, že formát AV1 i v budoucnu běžně najdete spíše zapouzdřený uvnitř kontejneru MKV, stejně jako dosavadní HEVC

Vojta24

MPEG konzorcium ve snaze světu namluvit že to oni jsou lídři trhu, oznámil vývoj vlastního kodeku h.266, který by měl náskok AV1 dohnat, ale hádejte co … má být opět nákladně licencovaný a má se z něj odvádět poplatek za každé zařízení, každou instalaci. Z toho důvodu nemají proti volně dostupnému AV1 už sebemenší šanci, na tuhle vábničku už žádná z velkých firem prostě nenaletí (uživatelé možná ano, to jsou naivky, ale velké firmy už ne).

anonym

přesně, h.266 je teď jenom v plánu, zatím neexistuje, a vtipně ho pojmenovali Future Video Codec FVC, to by mohlo být něco jako DUKER NUKEM FOREVER (produkt uvedený 10 let po prvním oznámení v době, kdy už o něj prakticky nikdo nestál). MPEG nepochopili, že z výrobce nemohou dojit navždy bez omezení, a když výrazně zdražili licencování formátu h.265 ve srovnání s levnějším h.264 všichni se naštvali a začali si vyvíjet otevřený formát AV1, aby té nenažranosti MPEGu zatli tipec. Nakonec to bude mít zřejmě dobrý konec pokud se AV1 v tomto a příštím roce prosadí, všichni získáme kvalitní bezlicenční formát, a to za trochu toho sváru mezi softwarovými giganty stojí.