JájsemRaibek

Co je na vepřovém masu nečisté?

Před chvílí jsem měl řízek a špinavý mi nepřipadal. Co je tedy na tom vepřovém masu nečistého?
A proč třeba takový kuře nebo kráva je čistá a prase ne?

Nejlepší odpověď
annas

"V Bibli je vyjmenováno asi 130 různých zvířat, která jsou rozdělena na čistá a nečistá. Toto rozdělení nevzešlo samo o sobě z tehdejší zkušenosti obyvatel Izraele, ale Bůh ustanovil zákon skrze Mojžíše. Platí stále u Židů i u muslimů (Korán). Např.

„Je nutno rozlišovat mezi nečistým a čistým, mezi živočichy, kteří se smějí jíst, a těmi, kteří se jíst nesmějí.“ Není třeba rozvažovat dlouho, která zvířata je dovoleno jíst a která ne. Text 11. kapitoly nabízí podrobný výčet košerových a nekošerových druhů zvířat. Zvířata nečistá (nejedlá) jsou tato: velbloud, daman, zajíc, vepř; dále vše, co je v moři, potocích a řekách a je bez šupin atd.

Kromě uvedených druhů zvířat a hmyzu není dovoleno jíst zdechliny.

Čistá zvířata jsou jednak ta, která lze přinést Bohu coby oběť, zvířata prvorozená a zvířata oddělená coby desátý díl ze stáda, a jednak zvířata, která nebyla obětním zvířetem některého z pohanských kultů.
Maso, které zůstalo z obětního hodu do třetího dne, ať je spáleno, je závadné. Nebudete jíst žádný tuk z býka ani ovce a kozy. Také nebudete jíst žádnou krev.

Současnost znovu potvrdila, že rozdělení zvířat na čistá a nečistá není nějaké iracionální náboženské pravidlo, ale vědecky potvrzený fakt."

více v odkazech
http://www.hcjb­.cz/04_O_clove­ku/01_Lidske_te­lo_a_cirkev/0401049­.html?table=O_clo­veku&nr=204

http://www.get­semany.cz/node/145

Další odpovědi
gecco

Naopak – vepřík je nejužitečnějším zvířátkem a mým osobním oblíbencem…
😉

lexx

nečisté není rovnou špinavé, i když sviňa je sviňa