hapiky

Co je míněno výrazem „Stíny se zvětšují“ v osudu lidstva či Země?

Pochmurná budoucnost?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to alegorie na stále se prohlubující se problémy nejen lidstva, ale i Země samotné. Někdo se to snaží řešit a jiní to sabotují. Přijme s třeba celosvětový zákaz výroby látek porušujících ozónovou vrstvu (konkrétně freony), koncentrace sice klesá, ale ne adekvátně. Protože někde v Asii je vyrábějí vesele dál.

Další odpovědi
annas

Záleží samořejmě na úhlu pohledu. Proto jen stručně.

Stín má několik významů, různě temné místo, v němž jsou někteří víc vidět, protože jsou stíny světlejší, jiní jsou skrytí, dovíme se o nich, až vystrčí růžky.

Nebo můžeme brát stín civilizace , města, přírody, takže je to něco negativního, nepříznivého.

Není to jako Pandořina skříňka, která je plná nebezpečí, stínů, zla, třeba jen tím, že když ji někdo otevře, šíří se z ní nepravdivé a účelové informace, tedy dezinformace, nerespektuje se soukromí atd.?

Šíří se tak strach, třeba z radikálního islamismu, teroristických útoků, rasismu, xenofobie atd. Je toho mnohem víc nejen v této oblasti.

Někde jsem u vaší otázky reagovala, že nastává doba chaosu, Vše souvisí se vším … pocit odcizení, hledání místa ve světě, naddřazenost …Vítězí chasos nad řádem, přece byl i na začátku světa … Kdo svět ovládne?

Je třeba, aby se lidé naučili “číst”, rozlišovat konspirační teorie. Vážit si svobody atd.

Je ještě na dně skříňky naděje, že stíny nebudou přibývat? Bude např. dost vody a potravin pro všechny? Vyčerpají se nerostné zdroje? Zbaví svět stínů robotizace? Nebo pomůže sociální a ekonomická revoluce?
Netuším …

Edison

Ty stíny ne nezvětšují, ale prodlužují. Je třeba si uvědomit, že stíny se prodlužují na sklonku dne… za soumraku… Stačí taková nápověda?

led

Mnohí sa tu zamýšľajú nad ohrozením životného prostredia ázijskými krajinami. Ale zamysleli ste sa nad dvojtvárnosťou samotného človeka vychovaného civilizáciou?
Všimnite si sídliská: v bytoch krásno a čisto, na schodišti už badať príchod civilizácie najímajú sa upratovačky na očistu spoločných priestorov a keď prídeme ku odpadovým kontajnerovým stojiskám smrad, hnus a špina. Veď si platíme za odvoz, tak nech sa starajú oni… a pritom snažíme sa im priškrtiť výšku našej platby.Veď sú to naše peniaze.
A nepripomína vám to aj celosvetový problém, keď bohaté krajiny, si doma udržujú čistotu a tú špinavú prácu presúvajú na azíjské štáty? Nech sa starajú oni nielen o výrobu, ale aj o ekológiu, veď im za to platíme, aj keď sa pritom snažíme čo najviac znížiť naše platby. Veď sú to naše peniaze a my máme doma čisto…
Tiene sa zväčšujú a zakrývajú prírodu očiam človeka. Tiene sa zväčšujú, pomaly uzatvárajú životný priestor slnečným lúčom života a prichádza tma a postupný zánik života. Nestačí len rozsvietiť niekoľko lámp, treba odstrániť najprv tmu z mysle človeka.

PS. najprv sa zamyslite nad myšlienkou, nie nad písmenami, aby vám čierne chmáry tieňa tohto textu neuprednostnili hnev a zlosť a nezakryli cit života a rozum mieru

Edison

A teď je třeba si položit otázku: Kam jdou produkty asijských zemí, zejména Číny? Do Číny? Ne… Do USA a Evropy. To, že čína je největším znečišťovatelem a spotřebitelem nerostných surovin není dámo jimi samotnými, ale poptávkou západních zemí po jejich produktech za co nejnižší ceny. Normálně se tomu říká export znečišťování.

hapiky

Edison: Asi ano, už si to moc nepamatuji.