SEmperor06

Co je mercury?

Nejlepší odpověď
annas

https://www.e­tymonline.com/se­arch?q=mercury

A. Etymologie slova

1.Mercury – Rtuť

„římský bůh Merkur,“ střední-12c., z latin od Mercurius „Merkur“, původně bůh obchodníků a zlodějů, od merx „zboží“ (viz trh (n.)); nebo snad [Klein, Tucker] od etruského a ovlivněného Merxem. Později byl spojován s řeckým Hermesem. Planeta nejblíže Slunci tak nazvaná v klasické latině (pozdní 14c v angličtině). Hypotetický obyvatel planety byl Mercurean (1855) nebo Mercurian (1868). U kovového prvku viz rtuť.

.2. mercury – rtuť

stříbrně bílý tekutý kovový prvek, pozdní 14c., od středověkého latinského mercurius, od latiny Mercurius (viz Merkur). Připravená z cinabaru byla jedním ze sedmi kovů (pozemských těl) známých starším, kteří byli spojeni v astrologii a alchymii se sedmi známými nebeskými těly. Toto je pravděpodobně tak spojené s jeho mobilitou. Ostatní byli slunce / zlato, Měsíc / stříbro, Mars / železo, Saturn / olovo, Jupiter / cín, Venuše / měď. Řecké jméno pro něj bylo hydrargyros „kapalné stříbro“, které dává prvku svůj symbol, Hg.

--
B. Mercury může mít tyto významy – kromě původních.

Mercury – americký kosmický projekt
Bristol Mercury – britský hvězdicový letecký motor z 30. a 40. let 20. století
Mercury (film) – americký akční thriller z roku 1998
Mercury (Savojsko) – místo v jihovýchodní Francii
Mercury – divize amerického automobilového koncernu Ford
Mercury centrum – obchodní a dopravní komplex v Českých Budějovicích
Mercury (EP) – EP britského producenta Gemini.

příjmení osob

Freddie Mercury (1946–1991) – rockový zpěvák a "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mercury_(roz­cestn%C3%ADk)

Další odpovědi
Kelt

Je to anglický název pro chemický prvek rtuť Hg. Tuším, že to bylo označení nějakých kosmických lodí a taky to byl zpěvák skupiny Queen – Fredie Mercury.