151kbar151

Co je matrix?

Doplňuji:
ale je třeba video Matrix v Mafii a to je zřejmě chyba grafiky…

Nejlepší odpověď
DDarent

Matrix je americký sci-fi film z roku 1999. Je prvním ze série tří kultovních filmů série Matrix, napsaných a režírovaných bratry Wachovskými (Andy a Larry). Zahráli si v něm například Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss nebo Hugo Weaving.
Film popisuje svět v Matrixu, rozsáhlém počítačovém systému, na který jsou připojeni lidé žijící v něm svůj virtuální život. Tito lidé, jejichž mozek je napojen do Matrixu, si neuvědomují, že nežijí skutečný život a že je jim pouštěna do mozku virtuální realita. Jsou takto nevědomky využíváni stroji s umělou inteligencí, které převzaly dominanci na planetě. Tyto stroje efektivně chovají a pěstují lidstvo jen pro energii z lidských těl, díky níž fungují.
Ve snímku lze nalézt mnoho odkazů jak na různé filozofické a náboženské myšlenky, tak na hackerskou a kyberpunkovou subkulturu. Film proslul také díky svému vynikajícímu zpracování soubojů v hongkongském stylu a inspirací v japonském anime.
Film vznikl za spolupráce studií Warner Bros. a australských Village Roadshow Pictures. Byl natočen zejména v australském Sydney.

V první scéně vidíme na černé obrazovce zelený blikající kurzor. V této první metafoře je skryt nejhlubší význam celého filmu – živoucí stroj, dualita mezi člověkem a umělou inteligencí. Ve scénáři z roku 1996 přirovnávají Wachowští onen blikající kurzor k bijícímu srdci.

Další odpovědi
arygnoc

nejenom film:

matrix

  • základná cytoplazmatická substancia bunky obklopujúca bunkové organely a častice obsahujúce rozpustnú kyselinu ribonukleovú a enzýmy.

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ma­trix&book=m
Doplňuji:
ono těch matrixů je více, viz. http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ma­trix&book=m

anonym

Pokud to slovo použije někdo, kdo zná stejnojmenný film je význam toho slova nasledujici

Neexistující virtuální prostředí ve kterém žijí lidé díky napojení herního ovladače přímo na centra mozku, která by za normálních okolností vyhodnocovala skutečné podněty (zrak, čich, tlak, prostě cokoliv co běžně vnímáme), a tak člověk který je k matrixu připojen zcela ztrácí jakýkoliv kontakt s realitou a zije naplno v realitě simulované počítačem. Simulace je přitom tak dokonala že prakticky nelze rozeznat zda je prostor kolem virtuální či skutečný.

P.T.

Film.

Berušinka

arygnoc: Není to vnitřní prostředí buňky – to je cytoplazma. Matrix je vnitřní prostředí organely, která se nazývá mitochndrie.