Terka:3)

Co je lepší použít..volnou nebo pevnou kladku a proč?:) děkuju za odpověď

Odpovědi
Kelt

Záleží na podmínkách, je to třeba definovat? Kvůli námaze, nebo z jakého důvodu.

mosoj

1. Pevná kladka neumožňuje snížit sílu na zvedání břemene.
F = G

2. Volná kladka snižuje potřebnou sílu na zvednutí břemene o 1/2 proti pevné kladce. Nevýhodou je, že síla musí působit vzhůru. Tato nevýhoda se odstraňuje použitím pevné a volné kladky najednou. Pevná kladka obrátí směr potřebné síly a volná ji sníží na polovinu, ale to už je potom jednoduchý kladkostroj.
Doplňuji:
Potom F/2 = G.

Lamalam

Jak kdy, pro některé účely vyhovuje lépe pevná, pro jiné zase volná.

honza19hk

záleží jak na co a také v jakém stroji.popř jejich kombinaci což je např jeřáb.