Anizbor

Co je lepší?

Padat inzerát k prodeji nemovitosti bez RK,nebo s RK?
Jaká jsou rizika u prodeje bez realitní kanceláře a co je zase nevýhodou realitních kanceláři?
Na co si dávat pozor,děkuji za odpověď.Ani.

Nejlepší odpověď
pusinka50

Prodat dnes nemovitost není tak lehké, jak se zdá. Nabídka převyšuje poptávku. Cena nemovitostí šla dolů a tak zájemci mají z široké nabídky co vybírat. Jediná nevýhoda řešit prodej přes RK je v zaplacení jejich provize, která se pohybuje mezi 3–4% z prodejní ceny. Ale RK ti zajistí full servis. Bude ti vodit zájemce na prohlídku, jejichž počet bys těžko sehnala sama. Je ale potřeba sehnat RK, která se zabývá nemovitostmi v okolí adresy nemovitosti, ta má již vytvořenou databázi možných zájemců. Místně příslušné RK snadno najdeš na internetu. RK ti zajistí všechny právnické služby. Nemusíš platit advokátovi za sepsání smlouvy. Když se ti něco ve smlouvě nebude líbit nebo jí budeš chtít o nějaké body rozšířit, RK ti vyhoví a upraví podle tvého přání. Když půjdeš napřímo bez RK jen přes advokáta, asi mu budeš těžko říkat, že smlouvu sepsanou jím chceš upravovat, na to jsou advokáti hákliví.
Při prodeji nemovitosti přes RK máš zajištěného advokáta, u kterého bude konečný zájemce o nemovitost skládat do depozitu peníze. Při prodeji bývá zvykem, že je stanovena určitá částka-záloha, která je prodejci vyplacena v okamžiku Návrhu na vklad nemovitosti na jméno kupujícího na Katastru nemovitostí. To vše zajistí RK. RK ti dá reklamu na prodej nemovitosti, může dát velký plakát na nemovitost nebo vytisknout letáčky, o jejichž distribuci se sama postará. Stejně zajistí, aby po převodu nemovitosti na Katastru na kupujícího ti byl převeden zbytek peněz. RK za tebe také podá daňové přiznání za převod nemovitosti, daň z převodu činí 4% z prodejní ceny nemovitosti.
Tak jestli se tím vším nechceš přílliš dlouho trápit, doporučuji spíše využít služeb RK

Další odpovědi
Funna

bez RK si musíš sama sepsat smlouvu a vše si „pohlídat“ sama, převody, prohlídky bytu a pod…s RK ti tohle vše odpadá a pokud se to někde „zadrhne“ , ručí za to realitka, tobě odpadají starosti…ale samozřejmě za to zaplatíš realitní kanceláři nějaká procenta…teď už je jen na tobě, jestli ti peníze, které zaplatíš realitce, stojí a ty starosti…

Emefej

S realitkou je to pohodlnější, bez realitky je to levnější.

marci1

Bez RK to vyjde levněji, ale RK vše zařídí, poradí. Po mě chtěla jen podpisy. Paní inženýrka byla velmi ochotná, vstřícná a dodnes je přítelem rodiny. Vše proběhlo v klidu, pohodě a k mé úplné spokojenosti. Samozřejmě je třeba si RK ověřit, zjistit recenze, nejlépe od někoho známého , který byl s ní spokojen. 🙂
Doplňuji:
ad : Anizbor (Tvůj dotaz), bohužel RK již ukončila svou činnost (majitelka žije v cizině).

klob1

Realitce dáš min 50–100000, je to přibližná provize realitního agenta, makléře. Pak daň si propočítají a ty také ji budeš muset zaplatit. Jde o to komu se ta nemovitost prodává, jestli můžeš věřit nebo ne. A také je pravda, že realitka bude chtít na tom mít co nejvíce. Ralitku musíš také dost kontrolovat ,kdy jedná za tebe třeba na úřadech. jen pozor na podvodné jednání realitek. Jinak zase přes realitku máš to, že pokud bude solidní,tak nemáš starosti. Ono těžko ti radit co ej lépe a co není. prootže můžeš mít super solidní realitku, nebo také podvodně jednající. Ber v úvahu, že jim musíš také dát dost pravomocí jednat za sebe. Mohou mít dokonale napsanou smlouvu o zastupování, že mohou s vašimi údaji nakládat jak budou chtít. Plná moc. je důležité jen mít s nimi na co konkrétně je, čeho se v jakém rozsahu týká. Vemte, že dost ošemetnými údaji o Vás mohou nakládat.
Jinak zase můžete narazit na podvodného kupce.
jinak smlouvy se dají běžně najít i formuláře ohledně prodeje nemovitosti přímo na Katastrálním úřadě. Stejně při převodu na jiného majitele musí splňovat vše, co oni vyžadují.
Vše má své pro a proti. Co děláš sama víš, ale co dělá druhý přesně nevíš.
tak zase jde o to, jestli v té nemovitosti chceš po dobu prodeje, nabídky bydlet nebo ne? Když prodáváš bez RK , můžeš stam bydlet. pokud přes RK, tak tam už nesmíš být po dobu nabízení.
I smluvy o zastupování s RK jsou velmi důležité a pozor na skyté podmínky.
Chce si to zjistit skutečné a podložené preference o RK. ne od nich, ale o někoho kdo tam nezávisle již využil.

magorvkleci

Teď dávej pozor:
Není sice složité prodat nemovitost bez RK, ale je složité ji bez RK koupit (!).

Tím chci říct, že seriózní kupec se bude sám bát a tudíž bude nemovitost hledat spíš přes RK. Pokud budeš prodávat sama, je větší riziko, že narazíš na nějakýho hajzla nebo přinejlepším potížistu.

Na druhou stranu mezi RK je taky značná část naprostých zmetků, hlavně pozor na exkluzivitu: RK si třeba vymíní, že nesmíš nemovitost nabízet sama (a to navěky věků nebo pokud ano, zaplatíš jim beztak provizi), sami se na prodávání vykašlou a počkají si, až vyměkneš, prodáš si nemovitost sama a ini ti to jen vyfakturujou.