postcd

Co je láz a podsednická chalupa v něm?

příp. jak se liší pods. chalupa od normální chalupy. V čem se liší láz od běžné středověké vesnice? děkuji

Nejlepší odpověď
annas

PSJC:
láz, lázy nářečně – stráň po vykáceném lese, obyč. neobdělaná, mýtina, paseka. .

Jako mátoha strměla vysoká Polana nad táhlými detvanskými lázy. (Jirásek)

podsednický – nářeční . náležející, vlastní podsedníkovi.
podsedník, – nářečně . malý rolník.

Měla obec 16 pololáníků, 16 čtvrtláníků, 20 podsedníků, chalupníků starých 20 a nových 12, ostatek podruhův. . (Herben)
Krajní humno podsednické u školy bylo obrostlé živým plotem. (Herben)

Z výčtu vyplývá, kdo na vesnici bydlel, kolik půdy, tedy lánů vlastnil.

Jinak rozlišení rolníků ve středověku
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-nekdo-prosim-rozlisovani-zemedelcu
Doplňuji:
Ještě jsem našla, že podsedník míval podsedek, tj. 20 – 50 měřic polí.

podsedek, – v starém právu českém malý rolník, chalupník n. rolník hospodařící na cizím, poddaný.

V 13. stol. odlišují se obyvatelé nových měst, od skromného řemeslníka a podsedka až k patricijskému podnikateli. (Šus.)
Podsedkové (subsides) to byli, kteří na cizím seděli. ( H. Jireček). .
Vlastník půdy jest zpravidla i soudcem v majetkových sporech svých podsedků.((Vojt)

Jinak diskuse