hapiky

Co je kvantové tunelování?

Tím nemyslím naše politiky.

Nejlepší odpověď
anonym

Wikipedia ? https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tunelov%C3%BD_jev má smysl to sem opisovat když wiki to popisuje velmi dobře ?

Další odpovědi
Emefej

http://physic­s.mff.cuni.cz/kfpp/s4r­/povrch/stm/stm­_tunelovy_jev­.htm

aliendrone

„Emefej“ a „ge0rge“ odpověděli správně, ale asi ti jde o nějaký snadno představitený model k lepšímu pochopení, než jsou rovnice a přesná definice. Takže zkusím:

Představ si to takto – částice v atomovém jádře bude kulička všelijak se pohybující na dně hrnce. Lítá si tam od stěny ke stěně (pořád po dně) a nijak se prostě nedostane ven, pokud jí zvenčí někdo nepomůže, nezatřese hrncem nebo necvrnkne do kuličky. Bude tam prostě napořád lítat, dokud jí někdo nepomůže ven – to říká klasická fyzika. Stěny hrnce jsou právě ta „potenciálová bariéra“, která brání tomu, aby kulička z hrnce utekla.

No a teď si představ, že v úrovni dna uděláš do stěny hrnce dírku (tunýlek) a kulička tou dírkou (tunýlkem) ve stěně hrnce projde ven, mimo hrnec. Nikdo ji nedal energii navíc, aby přeskočila okraj hrnce – a přesto je venku! Prostě se potenciálovou bariérou „protunelovala“. Takový je prostě kvantový svět, ale tohle ještě není nic divného (z hlediska kvantové teorie). Pořádné špeky nabíhají až s tím, že JEDNA částice je v JEDNOM OKAMŽIKU na DVOU místech apod. :)

Emefej

aliendrone > těch špeků tam je víc. Třeba to, že částice se jinak chová, když se na ní díváme a jinak, když se nikdo nedívá.

aliendrone

No právě. Mně osobně dělá největší potíž to, že nějaká vlnová funkce (fyzicky neexistující ryze matematický objekt) poté, co se budu po ní pídit (třeba podíváním se) přejde z ryze abstraktní formy do formy KONKRÉTNÍ a REÁLNÉ.

zjentek

Jo! Jo! tohle znám! Tudle jsem našel (očima) bobka hříbka a tak jsem si ho tam maskovanýho nechal pár dnů a už mně nevyroxtl. Pak ani za pár týdnů!