orestez

Čo je Ja parobok beťar, lebo beťar ja parobok?

Text zo Slovenskej ľudovej piesně.

Nejlepší odpověď
annas

Parobok je beťar – vesnický chlapec, který je vhodný na ženění, je šibal, působí na city ženy atd. Takže těžko říct, zda myslí na dívku opravdově či si z ní dělá legraci.

1. tvrzení
Vesnický chlapec = parobok se spíš vychloubá, že Já, Já jsem šibal, vtipný, všemi mastmi mazaný, na mě nikdo nemá atd. = beťár.
.
2. Beťár je vipný, chlapec, šibal, fiškus atd., je možná jiný než ostatní mladíci, každý není jako on, ale je to vesnický chlapec, tedy parobok.

Pokud vezmeme historický význam, může jít o maďarského chlapce z pusty (travnaté stepi).

Přeneseně pak o zbojníka. z Oravy, kde píseň vznikla.

Váunamy slov
http://slovni­ky.korpus.sk/?w=be%C5­%A5%C3%A1r&c=ha79&d=pske­n&d=ma&d=hssjV&d=nou­ndb&d=sssj&d=scs&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=bernolak&d=lo­cutio&d=un&d=sss­&d=peciar&d=pskcs&d­=psp&d=kssj4

Další odpovědi
Mc Merkurion

… tady k tomu máš hudbu: https://youtu­.be/nubiicOmnEs?t=2m0s
… tady text:
1/ Beťar ja parobok,beťara kona mam /2×/,
šej hoj ište sebe krajšu frajirku pohledam.
2/ Pohledam pohledam, pokvetočku jej dam,
šej hoj tebe Hančo moja na nedzeľu vžac mam.
3/ Už ja še oženil,už ja še pocešil,
šej hoj a na beťar kona nevestu posadzil.
4/ Na kona na kona,prez ten caly valal,
žeby šicke ľudze znali šumne dzivče ja ma
(http://www.su­permusic.cz/sku­pina.php?idpi­esne=192193&si­d= )
… připomíná mi to chlapce od Humenného, šici tak hutorili, ale jinak jsem našel že je to šibal=beťar a parobok=šuhaj/mla­dík …

led

beťár bol pôvodne maďarský pastier
v prenesenom význame huncút, figliar

Mc Merkurion, to je maďarský pastier z pusty, nie od Košíc

Mc Merkurion

led: … já nemyslel beťara (ne toho chlapce, ale ty chlapce), ale tu mluvu, vono všechno co je na východ ob Blavy je pro mne východňár, ale ti od Humenného, ti stáli za to, no, ale na konci vojny už jsme jim rozuměli … ale bohužel už je to nějakej pátek …