semy

co je etický kodex

co je to etický kodex a jak zní

Odpovědi
lukas

Etický kodex je dokument, který upravuje obecná i konkrétní pravidla práce v jednotlivých organizacích a profesích. Svůj etický kodex mají např. lékaři (Hippokratova přísaha), právníci, novináři a další profese. Také některé organizace, sdružení nebo firmy mohou vytvářet kodex pro své zaměstance, a to buď závazné (zaměstnanec může dostat při smlouvě kodex k podepsání a na základě jeho porušení mu hrozí výpověď) nebo nezávazné (jejichž dodržování je dobrovolné).

*mimochodem, zkuste příště vyhledat na Google.com, tohle je první co to našlo..

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Etický_ko­dex

Jolllie

(etický kodex sociálních pracovníků)

http://social­nirevue.cz/item/e­ticky-kodex-socialnich-pracovniku-ceske-republiky

(etický kodex novináře)

http://zpravy­.kurzy.cz/12193-eticky-kodex-novinare/

(etický kodex ČLK)

http://clk.cz/ol­dweb/zakpred/pred­pis10.html

většinou se jedná o zneužívání povolání.
Jinak etický kodex je většinou to jako morálka. Neuděláte něco co sice není trestné, ale není to očividně správné. Tzn. že všichni na světě se mají řídit podle morálního a etického kodexu. Není nikde napsán, ale je zřejmý.

Krugerka

Etický kodex je nástroj, který pomáhá zajišťovat, aby každodenní aktivity podniku (profesního sdružení, asociace firem atd.) a jednání všech jeho zaměstnanců (členů) odpovídalo stanoveným zásadám. Jde o soubor konkrétních pravidel, která vycházejí z hodnot a principů organizace, a vymezují standard profesionálního jednání.

Zdroj: http://www.csr-online.cz/Page­.aspx?kodex

Lencis

Nejzákladnějším etickým kodexem je desatero.

Samozřejmě že určitá povolání mají v rámci svého povolání určité „zákony slušnosti“, a ty mají své definice, ale všichni bychom měli mít svůj etický kodex, tedy slušné vychování a zásadní mravní hodnoty.

alenka901

Etický kodex je podzákonný předpis, kolektivně dobrovolně přijatý (volenými funkcionáři) nebo shora nařízený (pro zaměstnance veřejné správy), který má tvořit vodítko pro chování a rozhodování veřejných činitelů zejména s důrazem na nestrannost a předcházení střetu zájmů a obecně na čestné a slušné chování vůči občanům i vlastním kolegům.

Etický kodex by měl být vytvářet kolektivně a konsensuálně všemi osobami, které se jím budou řídit, aby chápali jeho obsah i důležitost a brali ho skutečně „za svůj”. Etické kodexy jsou velice různorodé a neexistuje žádná oficiální šablona pro jeho podobu. Proto vám zde nabízíme pro inspiraci přehled různých domácích i zahraničních etických kodexů veřejné správy.
Příklady etických kodexů z České republiky:

  • Etický kodex člena Zastupitelstva hlavního města Prahy
  • Etický kodex člena Zastupitelstva města Přerov
  • Etický kodex Společného regionálního operačního programu
  • Etický kodex poslance ČR

Příklady etických kodexů ze zahraničí:

  • Etický kodex z Jihoafrické republiky
  • Etický kodex z Velké Británie