Co je endokrinologie?

Chtěla bych vědět, čím se endokrinologie zabývá-dcera má zánět štítné žlázy a byly jsme odeslány na endokrinologii.

Nejlepší odpověď
annas

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou žláz s vnitřní sekrecí. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a slinivka břišní. Jsou to žlázy produkující hormony.

Endokrinologie zkoumá endokrinní systém, což je systém žláz s vnitřní sekrecí. Složitá soustava navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Nejdůležitějšími žlázami jsou podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, pohlavní žlázy, Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a v současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Tyto žlázy tvoří hormony, kterých v důsledku poruchy mohou tvořit buď málo nebo naopak nadbytek. Podle toho pak vznikají příznaky ze zvýšené či snížené funkce.
Podle Wikipedie

Další odpovědi
COVERENDER

Je to medicínské odvětví zabývající se léčbou žláz s vnitřní sekrecí.

Zdroj: Wickipedia

Michal

To je nauka o žlázách s vnitřní sekrecí.Štítná žláza produkuje hormony do těla vaší dcery.A protože je uvnitř těla,je to žláza s vnitřní sekrecí a tou se zabývá endokrinologie.