Violetta

Co je Eliptické vyjádření??

Mohla bych poprosit i o příklad.Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Elipsa v češtině.

Elipsa = výpustka = vynechání větného členu (slova). Používá se hlavně v dialogu, konverzaci.

Příklad – v každé větě jsem vynechala to, co poznám z kontextu a nebrání srozumitelnosti.

Nevím, co (mám dělat) dřív.
Zítra musím (jet) do Prahy.
Kdy zase přijdeš? Nevím (kdy přijdu).
Vlak odjíždí v 10 (hodin) 15 (minut).
Prosím 10 dkg šunkového (salámu).

.

Další odpovědi
anonym

Viz (třeba) – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lipsa_(lingvis­tika) .
Pokud se ovšem ptáš na konkrétní situaci, uveď ji (typická nedorozumění v partnerské komunikaci vznikají elipsou – oba jsou přesvědčeni, že ten druhý rozumí, ale neuvědomují si, že může rozumět i v jiném kontextu).
😉