Frogman

Co je „čistá špína“?

Nejlepší odpověď
annas

Užití i význam záleží na kontextu.

1. Sousloví je protikladné – špína je nečistota, něco ošklivého. Čistý či čistota je opak – to, co je bez špíny, nebo z pohledu morálky, neporušenosti.

Takže někdo je čistý svým jednáním, svou čestností atd., i když je třeba ve špinavých šatech a páchne olejem.

2. „Umyj si ruce, budeme obědvat!“. „Proč bych si je myl, mám na nich jen čistou špínu.“ Důvody různé …

Špína nemůže být čistá, takže jde o nadsázku, která v prvním případě znamená protiklad vnější a vnitřní čistoty.

Ve druhém případě jde třeba o lpohodlnost, špatný přístup k vodě, jiný pohled na hygienu.. Kromě toho, přece „čistá špína“ byla přírodní … třeba umazané ruce od borůvek, ořechů atd.

Dnes se význam posunul, je to něco, co zabrání třeba alergii, nebo přímo neohrožuje zdraví, zvyšuje imunitu. Je to něco, co je tedy přirozené na rozdíl od „jedovatosti“ různých chemikálií používaných v domácnosti.

Další odpovědi
Drap

U každého je to něco jiného. Já jako čistou špínu beru, která se usadí na rukách i na těle při práci v lese. Je to prach z kůry a pryskyřice. Ruce jsou špinavé, ale klidně se s nimi může člověk najíst.

da ny

I toto:"‚Čistá špína‘ chrání před vznikem astmatu a alergií "
https://nedd.tis­cali.cz/zahod­te-dezinfekci-cista-spina-chrani-pred-vznikem-astmatu-a-alergii-266945
http://www.ka­raoketexty.cz/sou­tezni-text/cista-spina-6678

Kepler

Já se rád zamatlám při hnětení těsta, nebo při obalování řízků. To je „špína“ která se dá olizovat a papat. Ale ve vlasech a vousech už to moc příjemné není.

Dochy

To je taková, které se ještě nedotkla lidská ruka, takže ji ještě neušpinila 😉