Já...

Co je anebo Kde je „ČUD“ ze známého rčení „A JE TO V ČUDU…“?

Doplňuji:
Pro „DěduLoudu“: To by bylo v ČOUDU, neee?

PS. Tak mne napadá: jdu-li z kremace kamaráda, tak o něm mohu klidně říct, že „je v čudu…“???

Nejlepší odpověď
annas

Doplním přesným vyjádřením odborníka:

Být v čudu je slovní spojení, které je s největší pravděpodobností variantou výrazu čoud, který se užívá jako pojmenování hustého kouře neboli dýmu, obvykle smíchaného se sazemi a páchnoucího. Sloveso čoudit je snad expresívní variantou slovesa čadit, a to je původně asi jiné znění slovesa kadit, ve významu vykuřovat něco kadidlem. Jenže jak souvisí kouř, dým, čoudění a čazení se zmizením? Říkáme také: jen se po tom zakouřilo, když chceme říct, že něco náhle zmizelo.

Ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky se věc vysvětluje takto: „Věc rychle pryč odnášená, kradená ap. víří za sebou prach, v němž mizí.“ Takže onen kouř či čoud neboli čud je vlastně prach zvířený za někým utíkajícím, mizejícím třeba na koni. Je to ostatně tentýž prach, který se objevuje ve slovním spojení být v prachu.

Ale ještě k čudu. Není úplně vyloučené, že vysvětlení slovního spojení být v čudu pomocí významu dým, kouř, zvířený prach za někým utíkajícím, není správné. Existuje totiž dnes už je slovenské slovo čudo, které má i variantu čud a které znamená kouzlo. Od něj jsou výrazy čudesný, kouzelný, čudný, divný, čudovat se, divit se, a čudák, podivín. Jde o slovo všeslovanské, a tak asi existovalo i v češtině a spojení být v čudu by mohlo být vzpomínkou na ně. V tom případě by ale nesouviselo s čoudem a prachem, znamenalo by být odčarován, zmizet pomocí kouzel někam pryč.

Váš kamarád zmizel do nenávratna a v prach se obrátí …

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/136422

Další odpovědi
Děda Louda

Čud – čuditi – čouditi – čoud – kouř – dým… v tom všem to je, tedy pryč.
Doplňuji:
Je to tak.
Upřímnou soustrast.

iceT

U nás je v čudu v zadní části těla,tam kde záda ztrácejí své slušné jméno-čili v p*deli

FOG

To bude urcite neco z vlady,protoze je u nas uz skoro vsechno v CUDU.
Jinak zkratka – CESKY URAD DOMACIHO UNIKU.

hanulka11

já bych řekla prostě v nenávratnu, pryč

myslím i s tím kamarádem po kremaci bys to klidně mohl říct /je pryč už se nevrátí/ je prostě v čudu