mosoj

Co je aberace a co jí způsobuje ?

Prosím odpověď bez odkazu.
Doplňuji:
Myslím aberaci na fotografii. Proto jsem to dal do foto, digitální foto.

Nejlepší odpověď
vagra

Aberace neboli barevná vada vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky.
Modré a červené paprsky mají nestejný úhel lomu, proto se protnou v optické ose na různých místech: toto je princip barevné vady. Aberaci se čelí kombinacemi čoček, v nejjednodušším případě spojkou a rozptylkou

Zdroj: http://diginef­f.cz/cojeto/a­berace/aberace­.html

Další odpovědi
Ajadom

Záleží jakou aberaci máte namysli.
Obecně, je to „úchylka, odchylka od normálu“.

Pak máte namysli barevnou vadu vznikající nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky.