Avatar uživatele
tom004

Co je , a kde se používá/lo „povříslo“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? elektrikář, iceT, Kerberus, franku, anonym před 4721 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Povříslo se vázalo zpravidla ze stonků rži (žita) – dlouhá stébla – a sloužilo ke svazování snopů z posekaného obilí. Ze snopů se pak stavěly panáky nebo mandele, aby obilí před výmlatem vyschlo. Období žní.

Doplňuji:
Vzpomínám si stejně jako iceT, když jsem jako dítě pomáhala na poli, že jsem uměla povřísla vázat.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Jako malá jsem je uměla uvázat,když jsme jezdívali na prázdniny ke strýci na Valachy,tam bylo vždy co dělat v letním období…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jennysh

Povříslo je druh provazu, sloužící původně především ke svazování snopů. Vyrábí se z obilných stonků (slámy). Povříslo je prakticky svazek stébel obilí, pro zvětšení délky se rozdělí na dvě poloviny, zkroutí se a udělá na svazku uzel. Celý svazek stébel obilí pak slouží ke svázání snopu. Snopy obilí se pak po 6 ks až 8 ks stavěly k sobě do kruhu, klasy směrem nahoru, vznikali tzv. panáci, aby na slunci vyschly.
Výroba povřísel byla součástí žní. Vyráběly je především ženy a děti, a svazovaly jimi posečené obilí do snopů. Výroba povřísel postupně upadla, protože díky mechanizaci sklizňových prací nebylo třeba vázat snopy. Snopy začal vázal automatizovaně pojízdný samovazný stroj nazývaný samovaz ihned po pokosení stébel.
Ještě v 70. letech se vyráběla povřísla z provázku, na jehož konci bylo místo uzlíku přivázané dřívko, které usnadňovalo vázání snopů lnu.

Zdroj: cswikipedia.org

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Povříslo je druh provazu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Pro pamětníky i nepamětníky. To co vidíte je paňák a na snopu je vidět povříslo.

http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­1115nadap102317455­970232.jpg

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek