tom004

Co je , a kde se používá/lo „povříslo“?

Nejlepší odpověď
annas

Povříslo se vázalo zpravidla ze stonků rži (žita) – dlouhá stébla – a sloužilo ke svazování snopů z posekaného obilí. Ze snopů se pak stavěly panáky nebo mandele, aby obilí před výmlatem vyschlo. Období žní.

Doplňuji:
Vzpomínám si stejně jako iceT, když jsem jako dítě pomáhala na poli, že jsem uměla povřísla vázat.

Další odpovědi
iceT

Jako malá jsem je uměla uvázat,když jsme jezdívali na prázdniny ke strýci na Valachy,tam bylo vždy co dělat v letním období…

jennysh

Povříslo je druh provazu, sloužící původně především ke svazování snopů. Vyrábí se z obilných stonků (slámy). Povříslo je prakticky svazek stébel obilí, pro zvětšení délky se rozdělí na dvě poloviny, zkroutí se a udělá na svazku uzel. Celý svazek stébel obilí pak slouží ke svázání snopu. Snopy obilí se pak po 6 ks až 8 ks stavěly k sobě do kruhu, klasy směrem nahoru, vznikali tzv. panáci, aby na slunci vyschly.
Výroba povřísel byla součástí žní. Vyráběly je především ženy a děti, a svazovaly jimi posečené obilí do snopů. Výroba povřísel postupně upadla, protože díky mechanizaci sklizňových prací nebylo třeba vázat snopy. Snopy začal vázal automatizovaně pojízdný samovazný stroj nazývaný samovaz ihned po pokosení stébel.
Ještě v 70. letech se vyráběla povřísla z provázku, na jehož konci bylo místo uzlíku přivázané dřívko, které usnadňovalo vázání snopů lnu.

Zdroj: cswikipedia.org

anonym

Povříslo je druh provazu

mosoj

Pro pamětníky i nepamětníky. To co vidíte je paňák a na snopu je vidět povříslo.

http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­1115nadap102317455­970232.jpg