Kelt

Co je a co není urážka? Jak se to posuzuje?

Jeden politik, zpěvák, prostě nějaká osobnost se dostane do situace, že má pocit, že ho někdo urazil s dotyčným se soudí. Konkrétně mne napadá to, že autor Zeleného Raula nakreslil karikaturu Paroubka a ten se kvůli tomu soudil. Nezáleží, kdo to vyhrál, ale že se to řešilo. Na druhé straně v různých filmech je součástí dialogu třeba zmínka o cizím městě v nelichotivém slova smyslu. Například Bony a klid – Tady je Praha a ne nějaká zasraná Boleslav.
Nebo Ztracená brána, 3 díl, Pardubice, Pardubice, to je prdel v republice – Autor výroku Jandák, reprezentovaný Matějem Hádkem za to obdržel nakládačku od kolegy Sumary, herec Jiří Dvořák. Někdo napsal dialogy, a někdo, třeba obyvatelé daného města by se mohli cítit poškozeni. To, že si obyvatelé jednotlivých měst vůči sobě při osobním střetu neberou servítky, je vidět třeba na fotbalovém zápase. Přece jen, když je to ve veřejné televizi, tak by se to mohlo taky posuzovat podle toho. Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Co je a neni urážka o tom rozhoduje pouze soud a nikdo jiný. Soudit se můžeš z jakéhokoli důvodu. Buď to soud uzná, nebo ne. Tam kde neni žalobce, neni třeba ani soudce.

Další odpovědi
Kepler

To je přesně o té potrefené huse, jak tady už byla nedávno řeč a kde mi odpověď smazali, protože jsem asi trefil husu. Udělat něčí karikaturu není urážka, ale satira a zesměšňovat nějaké skupiny obyvatel taky není urážka. To by se museli Pražáci soudit s půlkou republiky. Něco jiného je šířit poplašné zprávy o vrcholném politikovi, třeba že je smrtelně nemocný apod.

Ametyst

Naopak politici a celebrity urážejí kdekoho, kdo má prostě jen jiný názor na věc: podstatné je to, že oni zneužívají blízkost mikrofonu a kamer. Podle nich se názory dělí na správné (ty jejich) a nepřijatelné (ty ostatní). Člověk si zaplatí nemalé peníze za kulturní zážitek, třeba i složitě cestuje, a dostane se mu politické agitky.

Kryšpín

Kdo to je Paroubek, děda má názor možná ten co vyměnil stárnoucí ženušku za mladou kočičku. No a záleží jak jsou občané ješitní, nejlépe je jejich výroky a tvůrce ignorovat, rovněž je zařadit do správné nižší kategorie.