Ade sanya

Co hrozí zaměstnavateli, pokud neprovede srážku že mzdy na exekuci i přes rozhodnutí soudu?

Musí zaměstnavatel zpětně částku vyplatit exekutorovy pokud srážku i přes nařízení soudu neprovedl?

Odpovědi
Filip84

Otázka je poněkud zmatečná.

Soudní exekutor koná úkony exekučního soudu.

Pokud soudní exekutor vydá exekuční příkaz k provedení exekuce formou srážek ze mzdy, tak tím exekučním příkazem je vázán, inter alia, také zaměstnavatel.

Pokud by srážku neprovedl, no tak mu může soudní exekutor / exekuční soud uložit pořádkovou pokutu, a v případě opakování, může být (buďto konkrétní fysická osoba, která srážky provést měla, ale neprovedla, nebo právnická osoba) stíhána pro pohrdání soudem podle ustanovení § 336 lit.c) tr.zákoníku.

Za škodu, která by z toho povstala, však takový činec neodpovídá státu, anžto státu škoda z konání čince nepovstává, leč oprávněnému (oprávněným). Ti by museli škodu z čince vymáhat pořadem práva občanského z titulu odpovědnosti za škodu způsobenou porušením právní povinnosti.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40#cast2