Co hrozí za padělání maturitního vysvědčení, výučního listu nebo diplomu?

Zajímalo by mě co hrozí za výrobu a prodej maturitního
vysvědčení, výučního listu nebo
diplomu. Děkuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-4-paragraf-348
§ 348Padělání a pozměnění veřejné listiny
(1) Kdo padělá veřejnou listinu nebo podstatně změní její obsah v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo takovou listinu užije jako pravou,

kdo takovou listinu opatří sobě nebo jinému nebo ji přechovává v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo

kdo vyrobí, nabízí, prodá, zprostředkuje nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává nástroj, zařízení nebo jeho součást, postup, pomůcku nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k padělání nebo pozměnění veřejné listiny,

bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
  2. způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo
  3. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny působící ve více státech,
  2. spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312),
  3. způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo
  4. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Raibekem.

A jako „bonus“ hrozí ztráta zaměstnání
bez nároku na odstupné
a podporu v nezaměstnanosti.