tomovka

co duleziteho udelal Jindrich 1. Ptacnik?

Nejlepší odpověď
Lucijej

třeba:
zakladatel tzv. saské, resp. otonské dynastie králů a císařů Svaté říše římské, kterou znovu obnovil jeho syn Ota I. Veliký.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jin­d%C5%99ich_I._Pt%C3%A1%C­4%8Dn%C3%ADk

Další odpovědi
led

Výpisky Tety Wiki:
Po smrti krále Konráda 23. prosince 918 zvolili Frankové a Sasové v květnu 919 na setkání ve Fritzlaru Jindřicha králem…
Postupem doby konsolidoval Východofranskou říši, sjednotil ji a stabilizoval. Roku 925 připojil k Východofranské říši Lotrinské království…
Během své vlády se snažil zabránit ničivým nájezdům maďarských kmenů na území východofranské říše. V roce 924 začal Maďarům platit tribut a získaný klid využil k opevňování měst a budování silné jízdní armády. V té době také zahájil expanzi na území Polabských Slovanů. V roce 933 platby ukončil a trestnou výpravu Maďarů porazil v bitvě na Riade. Porážku Maďarů pak dokonal jeho syn Ota I., když je rozdrtil v bitvě na Lechu (955).

V roce 929 Ptáčník vytáhl s bavorským Arnulfem do Čech, kde porazil knížete Václava a donutil jej platit pravidelný tribut. Česko se od té doby odklonilo od orientace na Bavorsko a začalo se více přiklánět k Sasku, čemuž ostatně svědčí i zasvěcení nového kostela na Pražském hradě saskému patronovi Vítovi.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jin­d%C5%99ich_I._Pt%C3%A1%C­4%8Dn%C3%ADk
takže
1 – zjednotil a rozšíril Východofranskú ríšu
2 – porazil Maďarov (dokončil jeho syn)
3 – Porazil českého kráľa Václava, vďaka čomu sa České kráľovstvo orientovalo viac na Sasko

PS.
Občas si treba aj otvoriť učebnicu dejepisu…v škole je to pracovno-štúdijná povinnosť