kuzmann

Co drží společenství včel pohromadě?

Včely přece nemají žádnou ústavu, policii, náboženství ani morální výcvik. Lidé na druhé straně mají ústavy, rozsáhlé právní systémy a policejní síly. Máme náboženství, pozoruhodnou inteligenci a srdce schopné milovat. Přesto však v praxi naše vynikající vlastnosti za tímto malým hmyzem zaostávají.

Odpovědi
annas

V odkazu se dovíte víc o všelím společnství.

https://www.e­tiketynamed.cz/vce­li-spolecenstvi/

"Od jara do plného léta žijí ve včelstvu tři včelí kasty: jedna plně vyvinutá včela samičího pohlaví (matka), několik stovek včel samčího pohlaví (trubci) a třicet až padesát tisíc včel samičího pohlaví (dělnice).

Matka je včelí samice, udržovatelka života včelstva.Vývoj matky v matečníku trvá 17 dní.Po skončení vývoje se z matečníku vykouše. Po vylíhnutí se začíná dobarvovat. Mezi 7–15 dnem života vylétá na snubní let, kdy dochází k oplodnění. Matka naklade v době nejvyššího rozvoje včelstva denně až 155 vajíček.

V kusadlové žláze tvoří feromon, takzvanou mateří látku, která koluje v potravě a stmeluje jedince ve včelstvo. Tato látka je součástí vůně včelstva. atd.

https://vcely­.estranky.cz/clan­ky/zivot-vceliho-spolecenstvi-v-ule.html

Jak se dovíte v článku, všichni členové včelstva, ať už je to matka, dělnice nebo trubec, mají stejný cíl: zajistit přežit společenství a potomků. Včely mají jasné rozdělené role, takže jde o dokonalou organizaci.

kbk

Včely z jednoho úlu mají všechny stejnou matku i otce, jsou to tedy přímí sourozenci, bratři a sestry. Ty rodiny, ve kterých všichni táhnou za jeden provaz, jsou na tom lépe než ty nesoudržné, a v tomhle případě to slovo lépe znamená, že líp prospívají a tudíž mají víc potomstva než včely rozhádané. Tím se ta schopnost soudržnosti předává a posiluje, rozhádané včelstvo naopak díru do světa neudělá.