Endriel

Co dělat se starými sousedy, kteří si věčně stěžují na hluk?

Přestěhovali jsme se do nového bytu a pod námi bydlí staří lidé, kteří si již asi počtvrté za rok stěžovali, že děláme hluk. Dvakrát to bylo kvůli oslavě, která se protáhla, ale řekli nám to až po té druhé. My se omluvili a od té doby jsme si nikoho domů nepozvali, aby měli klid. Teď si na nás stěžují, protože děti občas dupou a šoupají židlemi. Vždy je to mimo noční klid. To jsme úplně potichu. Už nás to poměrně otravuje, ale bojíme se, že nás může nechat vystěhovat, jako už to udělali s nájemníky před námi (taky měli děti). Špatné na tom je, že v patře pod námi bydlí ještě další dvě starší paní a všichni se spolu kamarádí a domlouvají se na společné stížnosti. Všichni na našem patře s námi problém nemají a prý neslyší nic. Nechceme jim nijak rušit klidné bydlení, ale naprosté ticho prostě zařídit nejde. Dá se jim třeba nějak pohrozit, protože máme dojem, že už je to tak trochu omezování osobní svobody vůči nám, když občas vrznem židlí nebo děti zadupou mimo dobu nočního klidu. Poraďte, co s nimi, prosím.
Doplňuji:
Děkuji za reakce. Ještě bych chtěl tedy doplnit, že koberce máme všude krom kuchyně a naše děti vedeme poměrně přísnější rukou, jenže aby sedmiletej kluk ani jednou nedupl, nebo náš druhý rok a půl starý svišť ani jednou neposunul židlí, to bychom je museli přivázat ke stropu. Není to tak dávno, co ta paní pod námi děti chválila, jak jsou hodné a že je ani neslyší, jenže právě teď si stěžovala, že je necháváme doma sami a oni tu dělají jak sloni – bylo to asi ve 20:30 cca na 5 minut, protože mi žena šla pomoci s věcmi z auta, když jsem přijel z práce.

Nejlepší odpověď
Alesh

Takže panelák? A podlaha jaká? Plovoučka? Pokud jo, tak je to „smrtící“ kombinace. Tak jako, ten hluk by museli dokázat, jinak mají smůlu. Řešení je nebydlet v paneláku, což asi není tak jednoduché. Pak by šlo dát nějakou tlumicí podlahovou krytinu. Další možnost je nechat to být, chovat se „normálně“ a čekat, co se bude dít. Jako jen si tak přijít stěžovat, nejde. Člověk to musí mít podložené. A nevím teda jaký máte v tom bytě status, ale pochybuji, že by vás sousedi mohli nějak vystěhovat.

Další odpovědi
arygnoc

hluk je veľmi nepríjemný.
každý zvuky vníma inak – niekomu bežné zvuky pôsobia ako hluk.
preto sa i tieto problémy riešia ťažko.

riešením je postarať sa o podlahové krytiny, ktoré hluk tlmia, prípadne i nechať urobiť zvukovú izoláciu (stačia polystyrénové panely, ale museli by sa inštalovať na strop ako podhľady u susedov).

nie je ani na škodu naučiť deti neťahať stoličky po zemi, nedupať, netrieskať dverami a pod (záleží od veku detí) – je to proste slušnosť.
v prípade osláv je vhodné informovať (nie žiadať o povolenie) VOPRED, nie až po akcii.

môžete si myslieť, že máte nejaké právo hluk pôsobiť – samozrejme, že máte, pokiaľ tým ale neobmedzujete niekoho iného v práve na ticho.
a uvedomte si, že dlhodobo pôsobiaci hluk – alebo obťažovanie hlukom, i keď vy to môžete vnímať inak, spôsobuje i zdravotné problémy.

riešenie je beh na dlhú trať, chce to v prvom rade pevné nervy.
neriešte susedov – tí majú na kľud právo, riešte, ako som vám poradil, obmedzenie hluku – asi sa vám to nebude páčiť, ale vaša sloboda končí tam, kde obmedzujete slobodu niekoho iného.

marci1

Sousedy jste si nevybírali, ale je třeba je brát v potaz a komunikovat s nimi. Samozřejmě je nutno dodržovat noční klid ( 22,00–6,00 ). Pokud chcete doma uspořádat oslavu, pak jen do 22,00 hodiny a ještě to sousedům oznamte dopředu. Samozřejmě i tak to nelze přehánět. Pokud to nebude často, spíš vyjímečně a dopředu sousedům oznámeno, pak jistě není důvod, aby toto netolerovali.
Větší problém je s podlahou. Opravdu nejlepší, jak zamezit hluku, jsou koberce na podlaze, obzvláště, pokud máte děti. Děti samozřejmě hluk dělají, jsou živé a potřebují pohyb. Znám případ, kdy si mladá žena dala v bytě na podlahu dlaždičky a ještě po nich chodila doma na vysokých podpadcích. V paneláku to byl hluk, který slyšeli skoro všichni. Sousedi bydlící pod ní se odstěhovali. Nejdůležitější je klidná komunikace se sousedy.

Krakis

Taky bych doporučil izolaci-nejschůdnější by asi byly ty koberce,třeba dva na sebe.A pokud jim to nebude stačit,tak ať si zavolají na hygienu,nechají si doma namontovat mikrofony na měření hluku-a nevěřím tomu,že by hluk překročil povolenou mez dB. (decibelů)

zjentek

třeba se tak chovají jenom proto, že jsou to šťastlivci, kteří nic horšího v životě nepoznali. Garantuji, že když se jim v příštím roce min.3× stane něco doslova katastrofického, na vaše způsoby si ani nevzpomenou. Hobně taky zabírá, když to bude obaleno rouškou podezření, že by jste v těch katastrofách mohli mít prsty a při sebemenším odporu se jim zase něco tragického stane ,) Na každý pád je váš život v pr.eli, pokud neuděláte nic ..hodně štěstí s geniálními plány

cz

Tady je vidět že sousedi mají slabší nervy. Na svoje dupající děti už zapomněli. Dům se mění na dům duchů, na klášter. Řešení je na straně sousedů. Nikdo nikoho nemůže tlumit když je den. Ať si instalují „Akustické předstěny“ s podhledem. http://www.ri­gips.cz/akusti­ka-a-design-v-interieru/
video
http://www.you­tube.com/watch?v=rKlEJ­QtGE7s

bolak

Já bych řek že se jim prostě jen stejská. Nejspíš za nima už děti nejezděj jako dřív, nikdo je nenavštěvuje, tak jsou prostě smutný a vadí jim že ostatní jsou na tom líp, a každej „dětskej“ hluk kterej od vás slyšej jim to vždycky připomene. A když většinu času trávěj doma a nikam nechoděj…

To máš stejný jak souložící pár o patro vejš, v normálním případě se člověk pousměje, ale holka která právě dostala kopačky to bude těžko rozdejchávat, že o patro vejš je zrovna někdo šťastnej, a ještě k tomu takhle hlasitě ;) Já bych doporučoval k nim občas přijít s děckama na návštěvu, na kafíčko nebo spíš na vodu s kostkou cukru (jsou to přecijenom důchodci) a nebo jim občas půjčit potomky na hraní. Nikdo po tobě přece nemůže chtít abys dával dětem náhubky nebo jim kupoval vznášedla.