Dzejkob

Co dělat, proti bolení očí z celodenního koukání na monitor PC?

V práci musím koukat do monitoru 99% času a každý den, když jdu domů, tak mám oči rudé jako sovětská vlajka a připadám si jako na drogách.

Nevíte, co proti tomu? Ano, vím, že existujou Vizínky, ale nějaká jiná učinná rada?
Doplňuji:
Tak né na monitor PC, ale do monitoru PC (pro rejpaly)

Nejlepší odpověď
Funna

no já se teda dívám na displej…do monitoru se obvykle nedívám…zase takový odborník na opravy nejsem 🙂…a mám ten stejný problém jako (sice až tak, že by se to dalo nazvat ruskou vlajkou, to není)…pomáhají mi kapky…možná i výměna monitorů by pomohla, ale to si jako zaměstnanec neprosadím…třeba to ty zvládneš .-)

Další odpovědi
anonym

No, jako „rejpal“ bych se Tě zeptala, co je uvnitř monitoru. Také koukám na displej, na monitor a na televizi (do střev ani jednomu z přístrojů nelezu).
Ale teď Ty oči: pořiď si v lékárně Ostrovidky, lepší jsou s borůvkama. Pokud jsi u počítače každý den,, tak bys měl využívat alespoň jedno balení čtyřikrát ročně. Potom zkus k okamžité úlevě kapičky na bázi umělé slzy. Je jich velký výběr a patří mezi ně i hojně reklamovaný Vizín. Ještě Ti doporučuji oční masáž – třením si zahřej dlaně, přilož na oční víčka a jemným tlakem, krouživými pohyby promasíruj.
Doplňuji:
Ještě bych Ti doporučila umístit někam na zeď velký plakát s co největším množstvím zeleně. Je známo, že zelená barva oči uklidňuje. Při práci se občas snaž na tu plochu dívat. Očím to určitě uleví od napětí.

Richie

No kapky byla první možnost co mě napadla. Jinak mě akorát napadá, zkusit pořídit nový monitor a zkusit koukat z větší dálky.

pl4toon

Také jsem míval tyhle problémy. Nutnost vás naučí správně sedět, dívat se na monitor ze správné vzdálenosti a úhlu. To nejsou jen plky lidí co dělají že o tom něco vědí, to je zkušenost z praxe. Já používám speciální brýle na monitor, opravdu to šetří oči a člověk se na monitor lépe soustředí, oči se tak nenamáhají, protože všechno na monitoru je zřetejnější a okolí mírně potlačeno. Mluvím samozřejmě o kvalitních brýlích, na trhu jsou i modely co jsou sice označeny jako brýle k PC a nic moc. Kvalitní brýle se dají se koupit v každém lepším PC obchodě, eshopu, či optice a stojí okolo 3000,–. Pokud potřebujete dioptrické, také se dají sehnat, nebo vyrobit na míru u optika.

led

Pri dlhotrvajúcej práci s počítačom je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel:
1 – vzdialenosť očí od obrazovky
2 – osvetlenie okolia pracovného priestoru tak aby sa zdroj svetla nedrážal od obrazovky
pozor pri použití starého typu, tj CRT monitoru, obrazovka bliká, preto osvetlenie musí byť mäkké, rovnomerné a hlavne neblikavé (žiadne úsporné žiarovky, alebo žiarivky), žiadny kontrast medzi pracovnou plochou a obrazom na monitore
3 – treba zabezpečiť občasnú možnosť oddychu oka pohľadom na relaxačný predmet, kvetinu, obraz
4 – po 2 hodinách nepretržitej práce s počítačom aspoň 5 minút oddychu bez pohľadu na obrazovku
5 – správne umiestnenie obrazovky v osi pohľadu očí a správnom posede, aj krivé, zhrbené sedenie pôsobí na oči.
Bežná chyba v kanceláriách – odrazy svietidiel na obrazovke, žiarivkové osvetlenie miestnosti, (doporučujem aspoň jednu žiarovku , ktorá tlmí blikavý efekt žiariviek), pohľad cez monitor na okno s denným svetlom (veľký kontrast osvetlených plôch), svetlo z okna na monitor…

Doplňuji:
Prevencia, predchádzanie problému je lepšie než plakanie nad rozliatym mliekom.
Ak pri práci s počítačom začínate cítiť zdravotné problémy, znamená to, že prevencia a pracovné podmienky sú nedostatočné. Niekedy aj vyššie náklady na vytvorenie zdravotne bezpečného pracoviska sú v konečnom výsledku nižšie než náklady na liečbu zdravotných problémov.