sasethka

Co dělat,když nechci na ÚP?

Ukončili mi „status studenta“, v září nastupuji na jinou VŠ. Na tento půl rok se nechci hlásit na Úp,pracuji momentálně jako hosteska,chtěla bych si platit zdravotní sama.Zatím jsem nepřesáhla 10 000 ,ale co když ho některý měsíc přesáhnu?Jak je to celkově s placením takhle nevíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Na ÚP se nikdo registrovat nemusí, to je právo
nezaměstnaných, nikoliv jejich povinnost.

———
Platba zdravotního pojištění závisí na tom, jestli budete
práci hostesky vykonávat na základě DPČ nebo DPP.

Na základě DPČ můžete odpracovat v průměru 20 hodin týdně,
na základě DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat
v kalendářním roce.maximálně 300 hodin.

DPČ:
Zaměstnavatel odvádí zdravotní i sociální pojištění od odměny 2.500 Kč měsíčně. Bude-li odměna pod 9.200 Kč měsíčně, musí zaměstnavatel dopočíst a odvést na zdravotní pojištění minimálně 1.242 Kč (celý rozdíl hradí zaměstnanec).

DPP:
— odměna do 10.000 Kč měsíčně
Musíte se přihlásit u své zdravotní pojišťovny a hradit si zdravotní pojištění sama (1.242 Kč měsíčně),

— odměna nad 10.000 (od 10.001) Kč
Zaměstnavatel­.odvede zdravotní i sociální pojištění.

  • ––

Nezapomeňte u zaměstnavatele podepsat prohlášení
k dani z příjmu, pak nebudete platit žádnou daň
(daň pokryje sleva na poplatníka).

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nikdo tě nenutí jít na ÚP a ani bys tam jít nemohla, jelikož dle tvého sdělení tvůj příjem, tedy kolidující zaměstání přesahuje poloviny inimální mzdy.
Záleží jen na tobě zda půjdeš nebo ne. Jsi povinna platit zdravotní pojištění a k tomuto se přihlásit, jelikož ti skončilo období, kdy to za tebe platil stát.
Ostatní je na tvé úvaze.