Chmelky

Co dělat, když mi zaměstnavatel odmítá poskytnout pracovní obuv?

Zaměstnavatel z důvodu nezaplacených faktur a nedostatku peněz mi nemůže poskytnout pracovní obuv pro upřesnění boty pro seřizovače vstřikolisů. Staré boty mám roztrhané, že se mi jazyk boty dotýká špičky boty a navíc to nejsou boty správné třídy pro mojí práci. Staré jsou označení tuším S2 či jak to je a já potřebuje S3. Co dělat, když v botech se nedá stát ani 10minut na místě? Při chůzi naštěstí to tolik hrozné není, ale stát se mi nějaký úraz, tak bych za to mohl já i zaměstnavatel­. Děkuji

Odpovědi
led

Bezpečnostnú pracovnú obuv typu Sx s oceľovou špičkou, pokiaľ je tak stanovené v bezpečnostných predpisoch pre vykonávanú prácu, je zamestnávateľ povinný poskytnuť zamestnancovi k výkonu práce.
Tam jednoducho nie je o čom diskutovať. V prípade úrazu sa preveruje aj použitie bezpečnostných prostriedkov, ak ste ich „nefasovali“ od zamestnávateľa, zamestnávateľ bude právne plne zodpovedný za váš úraz.

Pozor je rozdiel medzi „pracovnou obuvou“ a „bezpečnostnou pracovnou obuvou“.

xiperio

Pokud budete mít úraz, tak bude trestně stíhán.

elkon

Záleží na místních předpisech, nebo zákoníku práce. Nevím jak je to dnes, ale kdysi bylo neplnění povinností ze strany zaměstnavatele, možným důvodem k výpovědi.