jirka21kufr

Co dělat, když jsem se nedostavil na ÚP? Byl jsem na brigádě.

Dobrý den,
měl jsem se dostavit na ÚP, ale pracuji na jedné brigádě při evidenci na úřadu . Volali mi, že mám přijít na ranní(byl to první den). Byl jsem na brigádě a odpoledne jsem chtěl zajít na úřad. Jenže jsem si neuvědomil, že na ÚP měli jen do 11 hod. Ještě jsem volal na úřad, že se omlouvám, že jsem si spletl termín, ale řekli mi, že neznalost neomlouvá. Co teď? Vyhodí mě z úřadu?
A jak to bude se zdravotním pojištěním?
Na brigádě si můžu vydělat 6000 Kč.

Odpovědi
marci1

Zřejmě tě vyřadí z evidence. Omlouvá jen nemoc-potvrzení lékaře.

Nedostavení se na sjednanou schůzku bez závažných důvodů, uvedených v § 5 písm. c) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, je podle § 31, písm. c) téhož zákona posuzováno jako maření součinnosti s úřadem práce a je důvodem k vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence.

O vyřazení z evidence rozhodne úřad práce ve správním řízení a proti rozhodnutí je možné podat v zákonem stanovené lhůtě odvolání. Pokud jste byl vyřazen z evidence uchazečů pro maření součinnosti, je zastavena výplata podpory v nezaměstnanosti a opětovné zařazení do evidence je možné až po uplynutí 6 měsíců ode dne vyřazení. V případě, že se vám po vyřazení nepodaří nastoupit do nového zaměstnání, jste povinen si hradit sám zdravotní pojištění – a tato doba není náhradní dobou pro důchodové pojištění.

https://portal­.mpsv.cz/upcr/faq

ivzez

Nekolidující zaměstnání si musíte zorganizovat tak, aby Vám
nebránilo v plnění povinností uchazeče o zaměstnání. Nelze kvůli
němu nepřijít na schůzku. Podle mne Vás vyřadí z evidence.

Zapomněla jsem na zdravotní pojištění:
To si budete muset hradit sám (1.647 Kč měsíčně; od ledna bude vyšší), případně Vám je dopočte, strhne a odvede zaměstnavatel. Musíte jej ale
informovat o tom, že jste byl vyřazen z evidence ÚP.