Fyzik

Co dělat, až mi propadne občanský průkaz?

Jedu na půl roku do zahraničí a v dubnu, když tam ještě budu, mi vyprší doba platnosti mého občanského průkazu. Když jsem byl na úřadě, tak mi paní řekla, že si jej zatím nemůžu udělat, to lze teprve měsíc před vypršením. Nedokázal jsem z ní ale vytáhnout, co mám přesně dělat. Mám ale platný pas.

Zkrátka, vadí to, že budu mít občanský průkaz propadlý od dubna do června, kdy se vrátím, a že si o něj zažádám, až tu budu?

Nejlepší odpověď
gecco

Nevadí – jen se tím propadlým OP nebudeš moci prokazovat – takže ten pas pak budeš potřebovat…
😉
Paní kecala – ta lhůta je dva měsíce, ale to je ti fuk – prostě podle zákona nelze dříve…
😉
____
Var. B – nahlas ztrátu nebo zničení, v takových případech žádáš ihned.

Další odpovědi
lexx

paní na úřadě je blbá jak troky a patří na nádraží s metlou v ruce, zeptej se právníka, existují bezplatné advokátní poradny pro občany, často první návštěva je bez poplatku apod.

da ny

Ještě můžete odevzdat OP do úschovy ;):

„S čím se občan může obrátit na obecní úřady obcí s rozšířenou působností, matriční úřady, Policii České republiky a zastupitelské úřady České republiky v zahraničí po vydání občanského průkazu?
U obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričního úřadu lze:
ohlásit ztrátu, odcizení, poškození, zničení nebo zneužití občanského průkazu,
⇒ odevzdat občanský průkaz do úschovy po dobu dlouhodobého pobytu v zahraničí (pouze obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému k vydání občanského průkazu nebo matričnímu úřadu podle místa trvalého pobytu),“
http://www.pra­ha1.cz/cps/psv-odbory-vydani-obcanskeho-prukazu.html?show=f­ull

Sankce:
Občan, který nesplnil povinnost nebo porušil zákaz stanovený zákonem o občanských průkazech se dopouští přestupku podle § 16a zákona o občanských průkazech.
Občan se dopustí přestupku tím, že:

  1. poruší povinnost mít občanský průkaz,
  2. poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,
  3. nepožádá o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do 15 pracovních dnů:

    po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti občanského průkazu (po uplynutí doby platnosti nebo po ohlášení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu),

Písemně si nechte potvrdit od úřednice odmítnutí/nemožnost vystavení OP, přes upozornění, že odcestujete a v době pobytu mimo ČR Vám tedy OP propadne…
;-D

cukrar

Já bych udělal občanku, až se vrátím, páč lhát o ztrátě občanky se mi nechce. jedině, že by mi jí manželka někam ztratila..

Dochy

cukrar: "Já bych udělal občanku, až se vrátím, "

Mám pocit, že to zavání dalšími problémy. Pokud se nemýlím, tak nezažádat si o OP včas může být také postihováno…

Občan se dopustí přestupku tím, že:

  1. nepožádá o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do 15 pracovních dnů:

    po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti občanského průkazu (po uplynutí doby platnosti nebo po ohlášení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu)…

Za přestupek …, za přestupek v písmenech b) až m) lze uložit pokutu do 10 000 Kč…

http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx

Samozřejmě námitka proti pokutě je namístě, otázkou je jak rozumný je úředník…