Psychotic

Co dělali v minulosti lidé, když je doháněla k šílenství bolest zubů?

Já si dám prášek proti bolesti a ráno si zajdu na stomatologickou pohotovost. Ale co na mém místě dělal běžný farmář z 18. století?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo nakouknout do historie. Vložila jsem otázku Jakým způsobem se léčila bolest zubů
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakym-zpusobem-se-lecila-bolest-zubu-ma-leceni-nejake-dejiny

Podobně
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-kdy-se-leci-zuby
--

U nás se v 18. století pojem farmář nepoužíval stejně jako název farma. V češtině se popjmy objevily až později..

Jinak od 18. století se traduje vznik moderní stomatologie.

„Než byla objevena anestetika, zubařské zákroky způsobovaly pacientům nepopsatelnou bolest. Zubaři vydlabávali citlivé nemocné zuby ostrými nástroji a vzniklou dutinu pak vyplňovali tak, že do ní vtloukali rozžhavený kov. V té době ještě neznali jiný způsob léčby, a proto zub s infikovanou dření umrtvovali tím, že do kořenového kanálku zavedli rozžhavený železný drát. Než byly k dispozici speciální nástroje a anestetika, děsivým zážitkem bylo i trhání zubu. Lidé podstupovali taková muka jen proto, že žít s bolestí zubů bylo ještě horší. Po staletí se sice používaly rostlinné přípravky, jako je opium, konopí a mandragora, ale ty bolest pouze utlumily.
Roku 1772 anglický chemik Joseph Priestley poprvé vyrobil oxid dusný neboli rajský plyn. Brzy na to se zjistilo, že působí jako anestetikum. Nikdo jej však k takovému účelu nevyužil až do roku 1844. atd.“

http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/102007332

Další odpovědi
anonym

Šli ke kovářovi nebo k babce kořenářce.

Reezo

řekl bych, že dost pravděpodobně si jej nechali vytrhnout. Řekl bych, že jinak to řešili chudí lidé a jinak bohatí.

marci1

Kdysi trhal zuby kovář a jeho ženou bývala často kořenářka. 🙂
http://www.or­loj.eu/cs/orloj_ko­varske.htm

Lamalam

Zešíleli.

Agneta

V minulosti neznali cukr, takže to bylo poněkud jinak. Ale v jednom 5000 let starém hrobě u anglického Stonehenge byl pochován nějaký vévoda s „rozežranou“ čelistí od zubního kazu https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zubn%C3%AD_kaz
způsobeno nadměrnou konzumací medu, takže tyto značně bolestivé (ten musel strašně trpět) věci postihovaly jen ty, kteří si to mohli dovolit…:DDD – jako kapitán jedné anglické lodi v Antarktidě zač. 19. stol., který zase pro změnu zemřel utrpěním na otravu olova…:DDD – no normální námořníci to maso z konzerv (letovaných pájkou z olova) jíst nemohli, a museli moc a moc hladovět, neboť museli čekat na jaro, aby mohli teprve vyplout zpátky(z toho ledu), přesto tu rakev zakopali dva metry hluboko… a dnes byla v rámci výzkumů otevřena…:DDD