dust8

Co definuje hvozd?

Nejlepší odpověď
annas

Jsem překvapena, kolik významů mělo toto podstatné jméno a že je Václav Machek rozlišuje jako hvozd A, hvozd B, , hvozd C

Sama znám význam jako knižní tvar pro hustý les, obec Hvozd na Prostějovsku a ještě si pamatuji, že soused pracoval ve sladovně na hvozdu sušil ječmen – slad pro výrobu piva.

Proto mě zajímal původ z Etymologického slovníku od Václava Machka i Jiřího Rejzka. Machek je podrobnější.

"hvozd knižní tvar = ‘velký, hustý les’., odborný výraz sušárna k pomalému sušení zeleného sladu n. i jiných plodin

Snad lze vyjít z původního významu ‘větev ,špička stromu’. Příbuzné je asi středohornoněmecké queste, quast ‘chomáč listí, koště’ (dnes Quaste ‘střapec’), východiskem je indoevorpské *gu̯es-d- s nejistým významem..

Praslovanské slovo *gvozdъ ‘les’ se obvykle spojuje s *gvozdь ‘(dřevěný) hřebík’ (srov.:hvozdík), ač jejich původ ani výchozí význam nejsou zcela zřejmé.

hvozdík ‘druh květiny’. Přejato Preslem z polského . gwoździk, vlastně ‘hřebíček’ (srov. polské gwóźdź, ruské . gvozd’ ‘hřebík’), protože připomíná květ hřebíčkovce. "

Uvádí Jiří Rejzek

Jinak k významu a původa slova hvozd. V. Machek – stav ve staročeštině

A. hvozd – – původně houští, obměna slova chraast – houštíp neprlůchodné.

  1. zalesněný vrchol hory
  2. les
  3. neobydlená, neobdělávaná krajina

Dolož. též jako vl. jm. osob., míst. a pomíst. Hvozd. Sr. bezcěstie, hustina, les, pusta, pustina, púščě

B. . hvozd – původně ozd

ozd, – ozda, -y později též vozd, hvozd; k ozditi – výraz starý, který se zachoval náhodou jen ve dvou jazycích – češtině a polštině. Podobné řecké ve významu schnu, suším a arménské suším.

  1. hradba, zeď okolo města:
  2. obezděný hospodářský prostor, zvl. v stodole:
  3. sušírna sladu v pivovaře –

C. hvozd
. hřebík . – z polštiny, příbuzné je gdotské osten a latinské hasta – hůl, tyčka, , později oštěp. byl plůvodně ze dřeva.

Další odpovědi
elkon

Les.

Kepler

Je to rozsáhlý hustý les, dříve nejčastěji v pohraničí. Dnes u nás už prakticky neexistují.

marci1

Hvozd může být:

hvozd – lesní porost
hvozd – pivovarská věž, viz také hvozdění

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hvozd_(roz­cestn%C3%ADk)