Tyrkai

Co dát pod nadzemní bazén?

Chceme postavit nadzemní bazén s kontrukcí na zahradu. Trávník s většími drny. Dosypat hllínou, pískem, polysteren, starý koberec, desky? Prosím o radu. Děkuji

Nejlepší odpověď
paul1

Dávali jsme starý koberec, ale musel mít podklad z umělé hmoty, tam, kde byla juta, dlouho nevydržel a rozpadl se. Bazén jsem už dali mladým na zahradu, ještě je, i po letech dobrý.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Po 17-ti letech používání a 2 x výměně vnitřní folie doporučuji tento postup.
Pod sloupky konstrukce bazénu osadit, do úrovně terénu, betonové dlaždice 30/30/4 cm.

1. Terén oddrnit, půdu pod bazénem srovnat co možno nejlépe do roviny pomocí latě a vodováhy a udusat. Na tuto plochu pak dát vrstvu jemného písku (ne drcený, ale plavený a bez kamínků). Třeba jako se používá do filtračního zařízení.
Možno velmi mírně spádovat dno (1–1,5 mm/1 m) k prostoru pro vkládání čerpadla (viz bod 3).
2. Po obvodu provést pískem sešikmení 5 cm/20 cm do rohu ke stěnám a dobře zakrýt dlaždice.
3. V místě předpokládaného vkládání čerpadla pro vyčerpávání vody z bazénu vytvořit prohlubeň cca o průměru 0,5 m s max. hloubkou cca 7 cm.
4. Na takto upravený základ položit netkanou tkaninu pod dna bazénů. Dále možno použít i staré koberce, ale pouze ze syntetických materiálů. Spoje koberců nepřekrývat.
5. Na tuto vrstvu dát igelit, třeba i dvě vrstvy, buďto koupený šíře 2 m (nebo rozstříhnuté pytle od různých materiálů-krmiva pro zvířata a podobně), ty možno překrývat.
6. Dno by mělo být takto upraveno tak, aby nebyl předpoklad, že se z podloží dostanou nějaké kamínky pod plast dna.
7. Poté osadit, pokud možno co nejpřesněji na střed, vnitřní fólii a uchytit ji po obvodu pláště nacvaknutými příchytnými profily, ale bez utažení šroubů.
8. Poté napouštět bazén a postupně vyrovnávat fólii jak na dně, tak došponovávat okraje.
9. Po dostoupení hladiny pod trysku vody z filtru provést do fólie otvor pro trysku a tuto namontovat (podtmelit tmelem Mamut).
10. Po dostoupení hladiny pod skimer, dtto.
11. Po kompletním napuštění pak došponovat okraje fólie, zajistit je profily a tyto uchytit příchytkami a šrouby.
Pokud se provádí výměna, možno použít starou fólii, pokud není nějak moc potrhaná, pod novou fólii, čímž je nová opět více chráněna (hlavně od spodu).

JežíšKristus

Pod nadzemní bazén doporučuji umístit podzemní bazén. V době stále se zvyšujících cen nemovitostí se jedná o ideální úsporné řešení. Koupací kapacita se tak zdvojnásobí. Do podzemního bazénu je potřeba umístit postranní světla, případně vybavit plavce vodotěsným nočním viděním.

elkon

Stačí do roviny udusaná zemina se slabou vrstvou písku na povrchu. Dno je pak příjemné a nehrozí proražení.

Michálek1245

Záleží jaký máte hlavní podklad. My máme bazén z https://www.top-bazeny.cz/ a dali jsme ho na zámkovou dlažbu. Jen jsme tam dali tři vrstvy silnějšího mirelonu jako izolaci proti protržení a zároveň kvůli nerovnostem. Pokud dáváte bazén na trávu, stačí nejspíš klasický zátěžový koberec. Ten máme ostatně i jako úplnou podkladovou vrstvu na té dlažbě. 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.