Usoman

Co České země připravilo o moře?

Za doby Přemysla Otakara II. sahalo naše území daleko na jih a měli jsme přístup k moři na východu Itálie (i Benátky) a také na celé pobřeží dnešního Slovinska.
Nicméně, co nás o přístup k Jadranu připravilo? Které války, boje, osoby, dohody či události se postaraly, že o to přijdeme. Dost mě to zajímá a jsem docela naštvaný. Mohli jsme mít větší území a k tomu i moře s Benátkami. :(

Odpovědi
ten který je

Poslední přístup k moři jsme ztratili jako součást Rakouska – Uherska po první světové válce,rozpadem Habsburské monarchie.

dudu

Nejčastěji však přirozený pohyb zemské kůry. Např. devonské vápence tvořící část našeho území (Barrandien, Moravský kras, Zábřeh, Hranice, Mokrá, ad.) vznikaly z nakupenin karbonátů před 380–400 miliony let v mělkých a teplých vodách oceánu , který kdysi pokrýval území pod dnešní Indií.
Doplňuji:
Tento fakt ovšem m.j. navádí k dedukci, že naši cikáni se přibližně od čtrnáctého století postupně vraceli do své domoviny a my jsme zde jen jimi dosud trpěné naplaveniny!

Agneta

Řekla bych, že za to může Napoleon, který 1806 rozpustil Svatou říši římskou národa německého. My jsme byli jejím členem od roku 925, a pak defakto* až do roku 1918, kdy jsme si zvolili samostatnost, a tak teď mnozí brečí, že mají Rakušáci (:popeláři:DD) 56 000,–Kč netto, a čeští (:p.) jen 13 000,– :DDDDDDDDD
*)bychom byli