Rokio

Co byste vytkli této mojí pohádce?

Temná duše muže v železe

Byla jednou jeden zeman, který měl tři syny. Jmenovali se Jiří, Petr a Gabriel. Prvnímu bylo třicet let, druhý byl o osm let mladší a třetí syn zemana byl čerstvě dospělý.

Zeman už byl velmi starý, a tak řekl svým potomkům, co jim odkáže. Ve středověku bylo zvykem, že prvorozený zdědí většinu majetku a jeho mladší sourozenci o poznání méně. Jiří proto zdědil veškeré polnosti a půlku zlatých a stříbrných mincí, které měl otec ve své truhlici. Petr se stal majitelem druhé poloviny zlatých a stříbrných mincí, jenž byly obsaženy v truhle. A co zdědil Gabriel? Ten dostal jen měšec plný měďáků.

Pak byl zeman ubytován na vejminku a Jiří se o něj staral. Staral se o něj stejně dobře jako o polnosti, které zdědil a snažil se být řádným hospodářem.

Co se stalo s Petrem a Gabrielem? Petr byl silný, zatímco Gabriel slabý, a proto se Petr rozhodl stát vojákem, zatímco Gabriel vstoupil do mnišského řádu, kde se stal mnichem.

Petrovi šlo vojákování celkem snadno, ale už tehdy se v jeho jádru začalo něco měnit. Když hlídkoval městem, tak oporu v něm našli lidé zlí a dobré lidi utlačoval. Zde je jeden příběh za všechny. V noci Petr uslyšel hluk v hospodě, a tak tam šel sjednat pořádek. Záhy zjistil, že noční klid rušili dva opilci a ještě tam ničili nábytek hospodskému. Namísto, aby je Petr hodil do šatlavy, tak se k nim přidal a navrch dal hospodskému pokutu, protože řval na štangasty, ale on se jen snažil sjednat pořádek a ty dva vyvést.

První věc, co měl budoucí mnich Gabriel v klášteře udělat, je odevzdat měšec s měďáky opatovi a za Gabriel dostal mnišské roucho, boty a krátkou knížku, ve které se psalo o jeho denním programu. Z peněz Gabriela se také zaplatila strava a voda na jeden měsíc pro něj.

Jiří měl starost o svého tátu. Ten během pár týdnů vážně onemocněl, a proto požádal Jiřího, aby zařídil pohřeb a poslal na statek kněze, aby se mohl vyzpovídat ze svých hříchů a mohl po smrti vstoupit do nebeského království. Jiří se mu to ale snažil rozmluvit, protože byl přesvědčen, že jeho otec na tom ještě není tak špatně se svým zdravím a domlouval mu, že pošle pacholka pro lék do kláštera, aby mohl ještě nějaký ten rok žít. Táta souhlasil.

Nejspolehlivější a nejvíce iniciativní pacholek si vzal tornu, ve kterém měl chléb a vodu, nasedl na koně a vyrazil vzhůru ke klášteru. Za den byl tam.

Gabriel už byl měsíc v klášteře a už něco uměl. Zvládal číst a trochu i psát, uměl základy alchymie a naučil se i poskytnout první pomoc. Došli mu ale už peníze, a tak neměl daleko od propuštění ze služeb kláštera. Ten den ale přijel pacholek s prosbou o lék pro vysloužilého statkáře. Opat mu řekl, že v klášteře mají všichni moc práce a čas pro výrobu léků bude až za dlouho. Gabriel naštěstí byl přítomen u jejich rozhovoru, a tak se nabídl, že ho namíchá. Opat souhlasil, protože věděl, že je pro jeho otce, a dokonce mu slíbil, že pokud vše dobře dopadne, tak může v klášteře zůstat na neurčito. Gabriel byl rád a pustil se do práce.

Petr se díky zvěstím dozvěděl, že Jiří touží po záchraně jejich otce, což se mu nelíbilo. Petr měl blud, při kterém byl přesvědčen, že pokud otec zemře, tak okolí se bude myslet, že to byl záměr Jiřího, a tak dostane zbytek dědictví. Byl totiž druhorozeným synem a věděl, že Gabriel nic nedostane. Rozhodl se, že se vydá k otci a jako svoje komplice použije ty dva kumpány, se kterými se opíjel v hospodě.

Poté, co Gabriel namíchal medicínu, dal jí pacholkovi a ten jel ke statku. Tam už ale na něj číhal Petr se spolupachateli. Ti se ho chystali sprovodit ze světa, ale pak na poslední chvíli vyběhl Jiří, který byl zděšen z toho, co za zvěrstva chce Petr udělat.

V tu ránu se v Petrovi hnulo svědomí. Uvědomil si, jak je strašným člověk a zeptal se Jiřího, co má udělat, aby mu náš otec odpustil. Jiří a Petr šli k otci a řekli mu, co se před statkem událo. Otec řekl, že pokud má být Petrovi odpuštěno, tak do konce života otce bude strážcem polností Jiřího a z těch dvou kompliců udělá své podřízené, kteří statek také budou hlídat.

Jak dopadli jednotlivé postavy pohádky?

Otec si vzal lék a žil ještě dalších krásných deset let.

Jiří se stal nejbohatším statkářem z okolí, Petr celých deset let byl oddaným strážcem polností Jiřího a pak se z něj stal žoldnéř, který po nějaké době padl v bitvě a z Gabriela se stal převor.

Nejlepší odpověď
Drap

Snad všechno. Pohádky jsou určené pro malé děti a pro děti cca do 9 let. Pohádka je pro ně nepřehledná, zápletka nezajímavá, neni tam v podstatě ten souboj dobra se zlem. Zlo se samo z ničeho nic převrátí v dobro. Takovéto podání by dětem pletlo hlavu, jsou tam historické mystifikace /kláštery tak, jak popisuješ, nefungovaly/. Osobně bych dětem takovou pohádku nečetl a ani jim nedovolil, aby ji četly samotné. Možná se ale mýlím a jednou třeba tato a jim podobné vyjdou knižně a ty budeš silným konkurentem bratří Grimmů. Dnes je nakonec snad všechno možné.

Další odpovědi
Autista

Přijde mi to až moc stručně řečeno, něco jak Řecké báje a pověsti od E.Petišky zkus to víc rozvést.

jsemjá

Toto není pohádka. Vytkl bych, že nemá moc poutavý začátek, a příběh, a zkončila předčasně.

elkon

Zase vnucuješ ty své nesmysly.