tom004

Co byly „Výdobytky socialismu“?

A jsou také výdobytky kapitalismu,nebo jiných „ismů“?

Nejlepší odpověď
anonym

V holé podstatě bolševické kecy.
V republice, obehnané ostnatým drátem se vydávalo za „úspěchy“ všechno,co bylo vcelku běžné v zemích,kde byli pracující „nemilosrdně vykořisťováni“.
Komunistická propaganda.
Např. – všude na planetě zemědělci úplně normálně sklízeli obilí – tady probíhala „Bitva o zrno“.
Samozřejmě vítězná.
Výdobytek kapitalismu – nesmyslný protimluv.
Ale tohle téma – to je na dost dlouhý fejeton.

Další odpovědi
dudu

Definice socialismu zněla: „socialismus je vítězství ideologie nad zdravým rozumem“. A podle toho vypadaly i ty výdobytky.
Doplňuji:
Dovolím si reagovat na kolegu Vagru. Kromě jeho citátu v tzv. rukověti absolventa VUMLu /Večerní universita marxismu a leninismu – nejsem její absolvent/ bylo uvedeno:

  • budou za socialismu peníze., ano budou, ale jak u koho
  • budou si za socialismu všichni rovni – ano, ale některé skupiny se stanou rovnějšími. Na další si již nevzpomínám.

Takže vážení, suma sumárum, nic nového pod sluncem.

vagra

Velmi krátké/zjedno­dušené/porovná­ní"výdobytků":
Kdysi se říkalo,že:
Všichni kradli a nikomu nic nechybělo!
A současná skutečnost:
Nikdo nekrade a je všechno rozkradeno!
🙂

led

Musím reagovať
školu ste neplatili
pracovať ste museli, kto nechcel, bol príživník
lekára ste nemuslei platiť – všimné bolo dobrovoľné, ale všeobecné

pre moderných kritikov – nie všetko bolo zlé

dnes pracovať nemusíte, ak máte z čoho žiť. Ak nemáte, aj tak to nikoho nezaujíma
cestovať môžte, kde chcete, ak máte za čo

vodník

výdobytky socializmu jsou rozdíly poměru průměrné mzdy k životním nákladům vdobě socialismu a d nes.Uvedu příklad:v r.1974 po­bíral elektrikář v n.p.Spolana Neratovice čistou mzdu 3400kčs.Za nájem z přiděleného podnikového bytu 2+k.k.včetně úklidu společných prostor mu strhli 260kčs.Nebyla to ani desetina mzdy.Když se smluvně zavázal odpracovat 10let,dostal náborový příspěvek 3000kčs.Bezúročná novomanželská půjčka30000kčs a náborový příspěvek mu umožnily základní vzbavení bytu.Z fondu ksp.si mohl vzít další bezúročnou půjčku do výše 15000kčs.To vše mu umožnilo do roku ušetřit na Starou oprýskanou oktávku,natankovat plnou nádrž za 100kčs,vzstát si frontu na banány pro dva malé prcky a s rodinkou místo do Chorvatska vyrazit na podnikovou rekreaci na Slapskou přehradu,kteroužto měl zdarma. Dnes už má ten elektrikář před „důchodem“ a počítá jak to bude v důchodě sníží důchody o 20 procent,takže když zaplatí nájem,plyn aelekřinu,koupí si léky a zbyde mu na banány bez fronty.Bude ho ale hryzat svědomí,že neopustil byt a nekoupil si stan.Mohl by tak místo nájmu ušetřit na úplatek pro svého vnuka,který ačkoliv se učí elektrikářem,bude muset vypláznout v některém podniku "náborový příspěvek"vlivné osobě která zařídí aby ho přijmuli.Protože nebude mít zkoušku z vzhlášky č.50. Tu totiž může vykonat až po dvouleté praxi.Mohl by vzkonat okamžitě zkoušku pro nižší paragraf ale ne pro samostatnou práci.Elektrikáře bez zkoušky pro samostatnou činnost nikdo nepřijme.To se to zamotalo pro blaho korupce! Sláva Sametu!!!!