Co bylo první slepice nebo vejce?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o filozofickou otázku, která vrtala hlavou již řeckým filozofům. Např. Aristoteles věřil, že jak slepice, tak vejce musely existovat současně: „První člověk na zemi by musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, či nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce.“
Mám pocit, že Platon tvrdil, že na tuto otázku nelze odpovědět.
Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice. Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták – paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace: Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

Doplňuji:
Ještě dodávám z citovaného odkazu.

Z hlediska genetického je první vejce, které ale nebylo sneseno slepicí. Bylo sneseno jejím druhovým předchůdcem jako výsledek křížení dvou tvorů, z nichž se pak vyklubala první slepice. Ta pak snesla první slepičí vejce. Což je plně v souladu s řešením jazkovým.

Takže se dostáváme ke slepici a vejci – k položené otázce. První tedy bylo vejce, které snesli plazi (první vejce, potom slepice).

Když vznikla slepice, snesla slepičí vejce. Z toho pohledu byla první slepice a slepičí vejce druhé.

Z vejce se vylíhne kuře – může být kohout nebo slepice. Těmito a dalšími úvahami o DNA se došlo k jistému poznání. Otázkou se zabývali vědci ještě koncem 60. let, možná i dosud.

Zdroj: www.slovodne.cz/slo­vodne/vejce-nebo-slepice/

Další odpovědi
anonym

evoluční teorie by na to uměla odpovědět docela snadno, ale samotný dotaz je bohužel matoucí. Není jednoznačný, tedy záleží na tom jak si ho vyložíme.

Pokud dotaz uvažuje jednu evoluční linii na jejimž konci je naše slepice, pak po ní můžeme jít pozpátku, a je zjevné že první stvoření, které se rodilo už jinak než vylíhnutím z vejce by jednoduše už dávno nemohlo být právě tím, které si člověk pod názvem „slepice“ definoval.

no a pokud otázka stojí tak že se ptáme na vejce a slepici jako takové zcela nezávisle na sobě a na společné evoluční linii, pak je to pro vejce ještě mnohem výraznější prvenství.

/////

pro annas:
otázka myslím zůstává sporná i když ji upravíme do podoby „co bylo dřív, slepice nebo slepičí vejce?“ … protože co je vlastně slepičí vejce ? je to vejce ze kterého vzešla slepice nebo vejce které i vzešlo ze slepice ? Podle toho jak na tuto otázku odpovíme bylo první to nebo ono 🙂

Bumbes

Logicky to muselo být vejce (nějaké hadice), neboď ptáci se vyvinuli z plazů a ti se dělí na vejcorodé a živorodé. To nejspíš filozofům uniklo, anebo v té starověké době (před Darvinem) věřili, že veškeré tvory stvořil Bůh a tím pádem to pro ně opravdu musela být ta slepice.
Doplňuji:
Pro Annas:
Děkuji za e-mail, vícemémě zbytečný.
Vůbec mi nejde o nějaké „vytunelování“ Vašeho objevu ve Vašem elaborátu. Jen jsem potřeboval, aby mé souvětí dávalo smysl. Proto jsem použil stejnou logickou dedukci, kterou stejně jako Vy, sdílí nékolik milionů dalších lidí, včetně mé maličkosti…

Lucimia

Taky si myslím, že vejce. Z něčeho se ta první vylíhnout musela.

Miroslavst

První byl kohout, ten ojel nějakého ptáka a ten pták snesl vejce a z toho se vylíhla slepice. Pak už kohout do toho bušil jen s tou slepicí.

RAB

vejce, protože to měli už i dinosauři
McGonagallová: Odpověď zní, že kruh nemá začátek.

louhra

Já si myslým,že prvotním zdrojem života na zemi,bylo pramoře.V něm vznikl život prakticky všech organismů,kteří obývali zemi a dosud obývají,i když v jiných formách.Nevím,ale myslím si,že úplně první byli určití prvoci,kteří se dokázali zdokonalovat.

panenka

Bylo to Vejce ze kterého se pak vylíhla slepice.

anonym

DOBRÝ DEN.PŘEČTĚTE SI BIBLI A TO GENESIS (1 KNIHU MOJŽÍŠOVU) a tam s jistotou najdete ODPOVĚĎ I KDYŽ PŘEDPOKLÁDÁM,ŽE MNOZÍ Z VÁS TO NEUDĚLAJÍ PROTOŽE JAK JE V BIBLI PSÁNO:ZAVŘELI OČI SVÉ ABY NEVIDĚLI A ZACPALI UŠI SVÉ ABY NESLYŠELI!!!TOTO JSOU SLOVA BOŽÍ PRO VŠECHNY TY,KTEŘÍ SE ODVRACEJÍ ZÁMĚRNĚ OD BOHA A RADĚJI POSLOUCHAJÍ BLUDNÉ LŽI A VÍC VĚŘÍ SVĚTU NEŽ VŠEMOHOUCÍMU BOHU STVOŘITELI.NEVÍM CO SE VÁM LÍBÍ NA TEORII VÝVOJE DRUHŮ? VŽDYŤ VAŠI PŘEDKOVÉ BY BYLI OPICE.TO JE TEDY SÍLA SI NĚCO TAKOVÉHO MYSLET!ALE JE TO VAŠE VOLBA----------ZAJ-PO

Zdroj: BIBLE,SKUŠENOS­TI,VÍRA

Marvan

Tak to je snad jasný co bylo první ne? 🙂

vecernice

Vždytˇ je to nakonec jedno,hlavně že máme oboje ne?!

annas

Bumbesi, špatně jste četl. V závěru píši, že první bylo vejce od plaza, tak teprve slepice. Taková je odpověď na danou otázku.

Jenže se dále řeší zda slepice, nebo slepičí vejce. To je jazyková hříčka. Protože většina lidí takto uvažuje. Vejce spojuje nejčastěji se slepicí.

annas

George, dodala jsem ještě slepici a slepičí vejce. Tato otázka už byla kdysi položená. Nikdo víc se o ni nezajímal, dokonce jsem za ni dostala několik červených palců.
Mně se uvedené argumenty zdají celkem logické. Ale člověk musí moc a moc přemýšlet, jak se z plazů stala slepice, která snesla slepičí vejce.
Já jsem se setkávala s Platonovou teorií, že na otázku nelze odpovědět. Teprve při hledání odpovědi jsem narazila na rozsáhlou diskuzi a vysvětlení od prof. Jiřulky.
Záleží na Vás, čemu věříte. Zajímavé je, že otázkou se zabývali i ekonomové z hlediska množství snesených vajec, narození kohoutů, slepic a konzumací vajec. Samozřejmě že věda jde dál, třeba přijde s něčím novým.