L. da Vinci

Co bylo pro československý lid horšího?

Byl to Protektorát Čechy a Morava od roku 1939 nebo okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968?!

nikoli Československý, ale československý

Nejlepší odpověď
Kepler

Ta okupace po 68 měla v podstatě jen politický dopad, mohli jsme se mít líp, ale nebylo nám dovoleno. Za války to bylo podstatně horší – přídělový systém, kolikrát nebylo co jíst. Okupanti přicházejí a zase odcházejí…

Další odpovědi
Drap

Nelze srovnávat nesrovnatelné. Horší byl protektorát.

Nuk nuk

Nezažila jsem ani jedno, ale svědectví z období Protektorátu a s ním souvisejících událostí jsem nasbírala více než dost. Okupaci vojsk VS v roce 1968 zažili už jako dospělí moji rodiče i prarodiče, a vlastně i někteří moji starší přátelé, takže se odvážím porovnávat.
Z pohledu ohrožení života a jeho kvality byl rozhodně horší Protektorát. Nebyly potraviny, nebylo nic a to, co bylo nebylo pro každého dosažitelné. Všude v okolních státech byla válka a i u nás byl ten klid spíše relativní. Někteří občané (tehdy rozděleného) Československa byli protektorátními zákony určení k vyvraždění jen pro svůj původ nebo nepohodlnost.
Srpen 68. , jak píše Kepler, byl hlavně politický dopad, takové vyvrcholení toho, co bylo před ním. Pro většinu našich lidí byl 68. hlavně nepředstavitelná zrada. 68. měl oběti na životech, ale ne tak veliké, jako Protektorát. To, co následovalo po Srpnu, normalizace, mělo do svobody a lidských práv hodně daleko. Byli tací, kteří si poseděli, protože měli na věc trochu jiný názor (dost často to byli i komunisté), byli tací, kteří odešli, a docela dost těch, kdo byli odejiti. Nicméně jíst bylo co, a po roce 1968 už obvykle nehrozila poprava. Nějak se v tom dalo jakš takš přežít.

Upřímně řečeno, jestli chcete srovnávat Protektorát, zkuste ho porovnat třeba s 50. léty a nebo do toho zahrňte celé období vlády Stalina v SSSR.

Kryšpín

V roce 1939 bylo horší, že nás nýnější kamarádi Francie, Anglie hodila jako předkrm skopčákům a tím v roce 1945 v Jaltě opět Francie, Anglie a ještě přítel USA předhodili k manipulaci Sovětskému svazu a později tajtrlíku Klémovi se podařilo začnout znárodňovat a budovat komunismus.
V roce 1968 pobláznil soudruh Dubček / 5 let studoval komunismus v Moskvě /, většinu národa a musel si být vědom, že jsme součástí Varšavské smlouvy se všemi závazky a měl zájem o jakýsi komunismus s lidskou tváří.
Jakpak by v dnešní době dopadlo několik kapitalistů kteří by pobláznili český národ o kapitalismu s lidskou tváří, pokud jsme součástí kvalitního společenství NATA, možná by došlo na humanitární bombardování.
Čecháčkové budou ještě dvěstě let kňourat a vymlouvat se jak trpěli za skopčáků a při normalizaci, pozapomněli, že jsme také čistokrevní zbabělci, část kolaborovala se s kopčáky, včetně udavačů, a po roce 1970 v době husího brka normalizování velká část národa se vrhla na uvolněná místa po spoluobčanech, kteří odmítli normalizaci a hrdě přisluhovali normalizátorům. Včetně skoro dvou milionům komunistů, poněvadž dle velké části a jejich blábolek, museli / k vůli dětem, zaměstnání, cestování a.p. /. Pokud skučí spolek chartistů a podobných odrůd, včetně zbabělců co utekli za kopečky, tak pracovali nuzně, popeláři, v pivovaře, vrátní a.p., ale za skopčáků by si s nimi Ada poradil velmi rychle a stručně za jakékoliv protesty a podepisování blábolek.
Do dloudobých marastů nás přivedla Anglie, Francie, Německo, spolek okolo Dubčeka, překábátníci za jakéhokoliv režimu udavači a spol., převážně čecháčkové.
Jugoslávie byla postižena za Německé okupace daleko více než zbabělé Československo, v roce 1999 zdevastována spolkem NATO daleko více jak za skopčáků a pokud jsem na cestách přišel do styku se Srby, tak nekňouraj jako čecháčkové.

ivzez

Podle mne se to nedá srovnávat.

Bičiště

Nelze srovnávat události 2. sv. války s ideologickým bojem v 70. letech. Od počátku Protektorátu se v Čechách denně popravovalo. Celkové lidské ztráty Čechů: 365 000. V po­rovnání s jinými státy, které se účastnily válečných operací se jedná o vysoké číslo. Celkové ztráty USA které válčili činí 418 500. Velká Britanie ztratila 450 400 lidí, Francie 562 000. Ztráty spojenců byly z velké části vojenské. U nás šlo o ztráty občanů v rámci konečného řešení – zánik národa. Snad to stačí jako důkaz toho, že to nelze srovnávat. V 70 letech už nešlo o život. Šlo o společenské postavení, kdy řada lidí přišla o lukrativní zaměstnání. Ale nepřišel nikdo o práci, to nešlo, když práce byla povinností. Takže kdo byl odněkud vyhozen obratem musel být zase někde zaměstnán. Takže např. z důstojníka se stal řidič. Nikdo nebyl popraven s celou svou rodinou.

gecco

Horší byla okupace vojsky spřátelených států…

  1. byl ty to podraz
  2. trvala dýl
  3. devastace lidí byla v ´68 a následujících rozsáhlejší, masivnější – některé lidi poznamenala doživotně

L. da Vinci

gecco, mnohé lidi Protektorát nepoznamenal doživotně, ti byli zabiti. Co to je hrstka zabitých lidí za okupace VS, proti zabitých po dobu Protektorátu!
Kepler, copak už se nemáme lépe pod křídly demokracie( USA a EU)?!

gecco

Leonardo…
___
Hrstka???
!!!
___
Možná mé mínění limituje to, že okupaci Němci jsem nezažil, okupaci Rusy ano…
Možná to, že mám kamarády postižené komunisty, nemám kamarády postižené nacisty…
___
OK, sorry, za jsem e nechal vyprovokovat k odpovědi na zas*ranej politickej dotaz…
😉
Už to neudělám, slibuju (si)…
😉