hajanda

CO BYLO „PRAŽMO?“

Nejlepší odpověď
annas

Pražmo je obec.

Nemáte na mysli rybu pražma?
Pražma neboli doráda je menší mořská ryba.
Doplňuji:
Podle staročeského slovníku je správný název pražma (pražmo se používá jen nářečně).

Pražma – pražené klasy nebo zrna nedozrálého obilí; obilná zrna vymnutá z klasů; první obilí, ovoce, úroda.

Proto jsem uvedla i rybu.

Stč. slovník

Další odpovědi
panenka

Z nedozrálého obilí (nejčastěji z ječmene) se pražením na rozpáleném pekáči dělalo tzv. pražmo (též brašno). Toto jídlo se často připravovalo v čase před sklizní, kdy nové zrno ještě nedozrálo a staré zásoby byly již téměř vyčerpány. Pražmo byla velmi vydatná strava, bohatá na bílkoviny a vitamíny, kterou se člověk dokázal snadno zasytit, zvláště v kombinaci s mlékem, ale konzumace obilí před sklizní nebyla při nejistých výnosech raného středověku příliš vítána. Bylo to též obřadní jídlo připravované např. pravidelně v den letního slunovratu. Jako pražmo se též někdy uvádí i jídlo z praženého obilí zralého

Zdroj: http://www.cu­riavitkov.cz/pra­ce22.html

panenka

Nemáte zač děkovat

Kerberus

Panenko,děkuji.Už zase nemám. Něco jsem vám dodala,ale stále mně body scházejí.Snad vynahradím později.